Konkursy zagraniczne Najlepsze książki/plebiscyty

Paul Lynch laureatem tegorocznej nagrody Bookera

Książka “Prophet Song” (“Pieśń proroka”), autorstwa irlandzkiego pisarza Paula Lyncha, która jest dystopijną wizją Irlandii pogrążonej w totalitaryzmie, otrzymała w niedzielę wieczorem tegoroczną nagrodę Bookera, uznawaną za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii.


Akcja powieści rozgrywa się w Dublinie i opowiada historię rodziny zmagającej się z przerażającym nowym światem, w którym demokratyczne normy, do których przywykli, zaczynają zanikać.

46-letni Lynch powiedział, że historia dzieła została zainspirowana wojną w Syrii i kryzysem uchodźczym. “Prophet Song” to piąta książka w jego dorobku, a pracował nad nią przez cztery lata.

Pozostałymi książkami, które zakwalifikowały się do ścisłego finału, były “The Bee Sting” Paula Murraya, “Western Lane” Chetny Maroo, “This Other Eden” Paula Harding, “If I Survive You” Jonathana Escoffery’ego i “Study for Obedience” Sarah Bernstein.

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 r., przy czym od 2014 r. nominowani mogą być pisarze z całego świata, o ile ich prace są napisane w języku angielskim i opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Zwycięzca otrzymuje 50 tys. funtów, zaś pozostali finaliści – po 2500 funtów.

(źródło: The Booker Prizes)

Dodaj komentarz