Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda KLIO 2023 – lista nominowanych

Paweł Kowal, Dorota Dukwicz, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Agata Napiórska oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytutu Badań Literackich PAN i Żydowski Instytut Historyczny znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody Klio.


Podczas konferencji prasowej XXXI Targów Książki Historycznej, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, przedstawiono nominowanych do Nagrody KLIO 2023.

W kategorii autorskiej nominowani zostali: Paweł Kowal za książkę Abakanowicz. Trauma i sława (Wydawnictwo Agora), Sławomir Łotysz za książkę Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS) oraz Jakub Gałęziowski za książkę Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny (Wydawnictwo Krytyka Polityczna).

Nominację w kategorii monografia naukowa otrzymali: Natalia Judzińska za książkę Po lewej stronie sali (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Dorota Dukwicz za książkę Na drodze do pierwszego rozbioru. Rosja i Prusy wobec Rzeczypospolitej w latach 1768–1771 (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk) oraz Anna Agnieszka Dryblak za książkę Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).

W kategorii edytorskiej nominowano: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie za książkę Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918, Państwowy Instytut Wydawniczy za książkę Tadeusz Gajcy, Opowieść z innego świata. Widma oraz książkę Aurelia Wyleżyńska, Kroniki wojenne 1939-42, Kroniki wojenne 1939-1944, Instytut Badań Literackich PAN za 4-tomową edycję Mieczysław Grydzewski, Kazimierz i Halina Wierzyńscy – Listy, a także Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (przy współpracy Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwa DiG) za edycję w 36 tomach Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy i Wydawnictwo Instytutu De Republica za książkę Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty.

W kategorii varsaviana nominowani zostali: Agnieszka Witkowska-Krych za książkę Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk za książkę Pałac Staszica (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Agata Napiórska za książkę Ha-Ga. Obrazki z życia (Wydawnictwo Marginesy) i Stefan Szczepłek za dwa tomy książki Warszawa idzie na mecz (Skarpa Warszawska).

Jury nagrody pracowało w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący), prof. Jacek Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki, prof. Maciej Janowski, prof. Jan Kieniewicz, prof. Halina Manikowska, red. Marian Turski i red. Tomasz Urzykowski. Podczas obrad jury dokonało oceny zgłoszonych przez 91 wydawnictw 208 propozycji książek wydanych w latach 2022-2023.

Laureatów nagrody poznamy 30 listopada, podczas uroczystości otwarcia Targów Książki Historycznej, które odbywać się będą w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie do 3 grudnia.

Wyłącznym Mecenasem Nagrody KLIO jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT Polska. Partnerami Nagrody KLIO w kategorii varsaviana są: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Fundacja Historia i Kultura.

(info wg PAP)

Dodaj komentarz