Różne Różne Rynek wydawniczy

Honoris Gratia dla księgarń przyznane

Antykwariat Kamiński oraz Księgarnia Muzyczna Kurant otrzymały odznakę Honoris Gratia – wyróżnienie przyznawane za  zasługi dla Krakowa. W święto księgarzy, 13 grudnia odznakę odebrali właścicielka Księgarni Muzycznej Kurant Maria Mirota-Cofur, wieloletnia szefowa Antykwariatu Kamiński Krystyna Kamińska-Samek i jego obecny gospodarz Grzegorz Małachowski.

Urząd miasta podkreślił w komunikacie, że Antykwariat Kamiński to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Działa od 1934 roku.

Antykwariat wyróżniają wyjątkowe zbiory starodruków, literatury pięknej, historycznych grafik i pocztówek” – zaznaczono w komunikacie. Przypomniano, że pierwsza księgarnia Kamińskiego, księgarza, wydawcy i bibliofila związanego z krakowskim środowiskiem artystycznym, mieściła się przy ul. Podwale 6. Pod obecnym adresem przy ul. św. Jana działa od 1950 r.

W czasie II wojny Kamiński prowadził działalność konspiracyjną, wydając m.in. podziemne pisma i odezwy AK. Pomagał ludziom kultury i sztuki. Za swą działalność otrzymał odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Powojenny antykwariat Kamińskiego prowadził popularną wśród krakowian wypożyczalnię książek, która działała do XXI w., a jednym z odwiedzających był Stanisław Lem.

Antykwariat Kamiński

Księgarnia Muzyczna Kurant istnieje od 1992 r. przy Rynku Głównym 36 i jest bezpośrednią kontynuatorką Księgarni Muzycznej Domu Książki, działającej pod tym adresem od 1979 r.

W ciągu prawie 45 lat działalności Kurant wyewoluował z popularnego wśród krakowian sklepu ze starannie wyselekcjonowanymi albumami i nutami w kierunku specjalistycznej księgarni, kawiarni, galerii sztuki, przestrzeni kameralnych koncertów i jednego z ulubionych miejsc spotkań krakowian w historycznym centrum miasta – podkreślono w komunikacie urzędu.

W lokalu odbywają się koncerty krakowskich muzyków, w galerii sztuki wystawiają się artyści i artystki związane z krakowską Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Księgarnię od 1979 r. nieprzerwanie prowadzi Maria Mirota-Cofur.


Odznaki Honoris Gratia przyznawane są od 2005 r. przez prezydenta miasta osobom i instytucjom zasłużonym dla Krakowa i mieszkańców. Odznakę ze wstęgą w biało-błękitnych barwach Krakowa zaprojektował prof. Jerzy Nowakowski.

(info wg PAP, fot. strony internetowe drukarń)

Dodaj komentarz