Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Przeszukano wydawnictwo Zacharow, które publikuje książki Borysa Akunina

W Moskwie pracownicy Komitetu Śledczego przeszukali pomieszczenia wydawnictwa Zacharow. To efekt wpisania Borysa Akunina do rejestru terrorystów i ekstremistów;

Wydawnictwo Zacharow powstało w 1998 roku, od początku istnienia wydaje wyłącznie książki Borysa Akunina (Grigory Chkhartishvili) z serii detektywistycznej o Fandorinie.

Według Telkegramu Schot siły bezpieczeństwa konfiskują dokumentację i wszystkie książki Akunina, a kierownictwo wydawnictwa i jego pracownicy są przesłuchiwani „pod kątem jakichkolwiek powiązań z pisarzem” i ostrzegani przed dalszą z nim współpracą.

Szef wydawnictwa Zacharow, publikującego książki Borysa Akunina, wyjaśnił powód wizyty sił bezpieczeństwa:

Jesteśmy jedynym wydawnictwem, które nie usunęło książek Akunina z naszej sprzedaży internetowej i nie postąpiliśmy jak AST, które ogłosiło, że kończy współpracę z Grigory’em Chkhartishvili. To są wyraźne konsekwencje tego wszystkiego


W zeszłym tygodniu Akunin (Grigory Chkhartishvili) w rozmowie z internetowymi  kpiarzami (prankerzy) Vovanem i Lexusem miał ponoć powiedzieć że ataki sił ukraińskich na miast rosyjskie i Most Krymski to rzecz normalna i opowiada się za rozpadem Federacji Rosyjskiej. W efekcie wydawnictwo AST, sieci księgarń Chitai-Gorod i Bukvoed oraz serwis Liters ogłosiły zawieszenie sprzedaży jego książek .

Jeden z najstarszych istniejących obecnie magazynów literackich „Nowyj Mir” usunął ze swojej strony internetowej dwie sztuki Borysa Akunina  – „Mewa” i „Hamlet. Wersja”. Zwrócił na to uwagę pisarz Igor Savelyev.

W połowie grudnia prorządowi prankerzy, podszywając się pod władze ukraińskie, przeprowadzili rozmowę z pisarzem, a ten potępił rosyjską inwazję. Sam Akunin po upublicznieniu nagrania zauważył, że już wcześniej publicznie sprzeciwiał się wojnie: „O tym, że rzekomo zgadzam się z tezą <dobry Rosjanin to martwy Rosjanin> to wierutna bzdura. Jak to zwykle bywa u tej hołoty, oni coś tam z mojej wypowiedzi wycięli, coś ram pozmieniali”.

(info. wg Bookmix)

Dodaj komentarz