Rynek wydawniczy

Festiwal literatury young adult: “Katowice YA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej”

W dniach 23-24 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się festiwal literatury young adult: Katowice YA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej. Jest on odpowiedzią na potrzeby fanek i fanów gatunku – wspaniałą okazją do spotkań z uwielbianymi pisarkami i pisarzami w jednym miejscu i czasie. Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura, rolę Miasta-współgospodarza Targów powierzyliśmy miastu Katowice.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodzieżowej grupy czytelniczej zdecydowaliśmy się na organizację wydarzenia skierowanego w głównej mierze do odbiorców z grupy wiekowej 12-20 lat. O potrzebie organizacji takiego wydarzenia przekonaliśmy się w czasie tegorocznych Targów Książki w Katowicach – stoiska z książkami z gatunku young adult oraz stanowiska autorek rozdających autografy przeżywały prawdziwe oblężenie. Szacujemy, że w ciągu dwóch dni w sektorze YA przebywało ponad 20 tys. młodych osób. Planujemy ponadto wykorzystać potencjał młodzieży odwiedzającej festiwal. W związku ze statusem Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024 – dołożymy wszelkich starań, aby wzbogacić festiwal o sektor publikacji popularnonaukowych i program spotkań z naukowcami popularyzującymi różne dziedziny nauki. Festiwalowi towarzyszyć będą Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej ze stoiskami wydawców oferujących publikacje o zróżnicowanej tematyce, adresowanych do szerszego grona odbiorców.

Chcemy tym samym zachęcić młodzież do obcowania z literaturą popularnonaukową i do korzystania z nauki, która ma znaczący wpływ na jakość i sposób życia, jest niezastąpiona do rozwiązywania codziennych problemów, szukania odpowiedzi na niemal każde pytanie. Liczymy, że cykl spotkań popularyzatorskich zainspiruje młodzież do wnikliwego zainteresowania się wiedzą i kontynuacji swojego kształcenia – mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Katowice YA Festival zaplanowany jest jako cykliczny festiwal kulturalny skierowany do fanów literatury young adult w wieku 12-20 lat, a także do młodych odbiorców sięgających po książki sporadycznie. Formuła Katowice YA Festiwal zakłada organizację bezpośrednich spotkań autorek i autorów z publicznością, także sesji autografów oraz możliwość zakupu książek i akcesoriów, np. gier. Przewidywany jest bezpłatny wstęp dla publiczności do strefy Targów Książki Nie Tylko Młodzieżowej ze stoiskami wydawców oraz sceną do spotkań oraz płatny do Strefy Autografów Katowice YA Festival.

Spotkania w czasie Katowice YA Festival i Targów Książki Nie Tylko Młodzieżowej będą wszechstronną zachętą do obcowania z literaturą i kulturą oraz budowania systematycznych nawyków czytelniczych.

Festiwal literatury young adult: Katowice YA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej odbędzie się w dniach 23-24 marca 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, pl. Sławika i Antalla 1.

(źródło: historiaikultura.pl)

Dodaj komentarz