Edytorstwo Wystawy

Tytus, Romek i A’Tomek w Muzeum Komiksu

Od ponad 66 lat przygody trójki bohaterów stworzonych przez legendarnego rysownika Papcia Chmiela, bawią i uczą całe pokolenia młodych czytelników. Nie wszyscy wiedzą, że zanim do ich rąk trafiły książkowe wydania, przygody Tytusa, Romka i A’Tomka ukazywały się na łamach harcerskiej gazety „Świat Młodych”. Unikatowe eksponaty z tych czasów można oglądać na wystawie w krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu.

Czytelnicy poznali Romka i A’Tomka w październiku 1957 r. w „Świecie młodych”. Małpka Tytus, która podbiła ich serca, dołączyła do chłopców dopiero w kolejnym odcinku. Choć wydanie gazety rozeszło się w ponad 600 tys. egzemplarzy, to do dziś zachowało się zaledwie kilka oryginalnych plansz i pasków komiksowych. Zostały zebrane przez twórców Fundacji Muzeum Komiksu w Krakowie, którzy w ten sposób stworzyli wystawę „Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych”.

O historii polskiego komiksu opowiedział w Audycjach Kulturalnych Pan Maciej Szlachtycz.

Zebrane eksponaty zawierają ręczne dopiski Papcia Chmiela, pokazują także ewolucję bohaterów, a także „kreski” rysownika: początkowo Tytus był bardziej uśmiechnięty, co z czasem Autor zmienił. Jak mówią twórcy wystawy, Henryk Jerzy Chmielewski był bardzo wymagający i pedantyczny w swojej pracy. Często poprawiał swoje rysunki, z wytrwałością dążąc do oczekiwanego efektu.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji (w większości twórców fundacji) oraz wystawy „Teraz komiks!”, która odbyła się w 2018 r. z Muzeum Narodowym. Są nimi m.in. słynne pojazdy, którymi poruszali się bohaterowie komiksu.

Twórcy Fundacji Muzeum Komiksu zachęcają też do odwiedzenia krakowskich Plant, gdzie z ich inicjatywy powstała ławeczka Papcia Chmiela, a także do sięgnięcia po „Tytusopedię”, czyli kompendium wiedzy na temat przygód trojga bohaterów, która już wkrótce pojawi się na półkach księgarń.

Wystawę odwiedził syn Papcia Chmiela, Artur Chmielewski – rozmowy z nim można posłuchać tutaj.

Wystawę „Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych” można oglądać do 15 stycznia 2024.

Gościem Audycji Kulturalnych był Pan Tomasz Trzaskalik, prezes Fundacji Muzeum Komiksu.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Wystawa współfinansowana ze środków Miasta Krakowa.

(info NCK)

Dodaj komentarz