Konkursy Różne

Paszporty POLITYKI rozdane

To już 31. edycja Paszportów POLITYKI – cenionej nagrody wyróżniającej najciekawszych twórców kultury w Polsce w minionym sezonie. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 16 styczna w warszawskim ATM Studio.

A oto tegoroczni laureaci w poszczególnych kategoriach:

  • Kategoria książka – autor komiksów Jacek Świdziński za powieść graficzną Festiwal, która znakomicie opowiada epicką, wielowymiarową historię Festiwalu Młodzieży, a także oddaje polskie traumy i lęki tamtej epoki – wskazała kapituła.
  • Kultura cyfrowa – niezależne krakowskie studio Starward Industries ac debiutancka grę wideo „The Invincible”, która bazuje na powieści Stanisława Lema „Niezwyciężony”. Nagroda za wyróżniający się artystycznym smakiem i zrozumieniem intencji autora przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium, z akcentem na aktualne dziś – w dobie ekspansji inteligencji maszynowej – ostrzeżenie przed ułudą antropocentryzmu.
  • Sztuki wizualne – malarka, fotografka, autorka instalacji i filmów Marta Nadolle. Za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków”
  • Muzyka poważna – Karolina Mikołajczyk oraz Iwo Jedynecki (duet skrzypce i akordeon). Za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon.
  • Muzyka popularna – pianistka, kompozytorka i wokalistka Hania Rani „za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością”. „Za imponujący rozwój własnej estetyki, a wreszcie autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem”.
  • Kreator kultury/nagroda specjalna – pisarz, dramaturg, reportażysta i scenarzysta Józef Hen. Wyrosłem w domu, w którym było nas czworo dzieci i każde brało książki w innej czytelni. Wyrosłem w naturalnym związku z kulturą w ogóle i kulturą polską szczególnie. Nagroda jest niewątpliwie zaszczytna. Mam nadzieję, że jakoś na nią zasłużyłem, bo wielu wybitnych ludzi mi ją przyznało. Namawiam wszystkich, żeby nie byli leniwi, żeby czytali i myśleli – powiedział laureat w nagraniu wideo, odtworzonym w trakcie uroczystości.
  • Paszport czytelników „Polityki” – raper Łona, czyli Adam Zieliński.

Paszporty „Polityki” – przyznawane są młodym twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Wręczane są od 1993 roku w kategoriach: literatura (obecnie pod nazwą książka), film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa.


Dodaj komentarz