Promocje książek Różne

Czytelnia POLIN zaprasza na spotkanie z Janem Hatmanem

Muzeum Polin zaprasza na rozmowę na temat książki pt. Zmierzch filozofii. Z Janem Hartmanem rozmawiać będzie Kristof Zorde. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Austeria.

Książka Jana Hartmana, profesora filozofii z UJ, autora wielu filozoficznych rozpraw i traktatów, objaśnia procesy kulturowe i społeczne, które doprowadziły wielki projekt “Filozofia” do kresu jego możliwości. Przede wszystkim jednakże uwaga autora skupia się na wyjątkowych i charakterystycznych dla filozoficznego sposobu myślenia koncepcjach i pojęciach, które albo wyczerpały już swój potencjał oddziaływania na naukę i kulturę, albo są zbyt ezoteryczne i dziwne, by zostać przez kulturę zaadaptowane i wykorzystane. Tym samym “Zmierzch filozofii” jest nie tylko opowieścią o pewnej pięknej katastrofie, lecz również wycieczką z przewodnikiem po rzadko odwiedzanych przez postronnych arkanach filozoficznego teatru myśli.

Jan Hartman – filozof, bioetyk, profesor nauk humanistycznych, wydawca, publicysta, nauczyciel akademicki. Związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu UJ, wykładał na wielu wydziałach swojej uczelni oraz na innych uczelniach. Przez 25 lat był redaktorem naczelnym filozoficznego czasopisma “Principia”, którego był też założycielem. Napisał 20 książek filozoficznych, prezentując własne koncepcje z zakresu metafilozofii, etyki i filozofii polityki. Od wielu lat para się publicystyką. Stały felietonista tygodnika “Polityka”. Publikował lub publikuje również m.in. w “Gazecie Wyborczej”, “Tygodniku Powszechnym”, “Dzienniku Gazecie Prawnej”, “Rzeczpospolitej”, “Newsweeku”, “Przeglądzie Politycznym”, “Liberté!”, “Przekroju”.

Kristof Zorde – doktor filozofii, ekonomista, specjalista w zakresie rynków kapitałowych. Zajmował się prowadzeniem banku inwestycyjnego, firmy konsultingowej, a także sieci księgarń. W próbę reformy polskiego księgarstwa zaangażował się w 2016 roku, gdy wraz z sześcioma czołowymi polskimi wydawcami był jednym ze współtwórców sieci BookBook. Jest autorem książek: “Spekulacja w warunkach niepewności” oraz “Metafizyczne wątki w ekonomii” i współautorem wielokrotnie wznawianej publikacji “Fuzje i przejęcia spółek kapitałowych”. W 2022 roku otrzymał nagrodę miesięcznika literackiego “Książki” za zbiór opowiadań “Dzień pierwszy”.

7 lutego (środa), godz. 18:00
Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Mordechaja Anielewicza 6
Warszawa

(info POLIN)

Dodaj komentarz