Konkursy literackie

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za podróżniczy debiut książkowy

Organizatorzy Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego zapraszają do zgłaszania debiutanckich książek podróżniczych. To jedno z wyróżnień przyznawanych w ramach Kolosów – najważniejszych polskich nagród podróżniczych.


Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy autorzy, którzy w 2023 roku wydali w formie drukowanej pierwszą książkę podróżniczą. Książki mogą zgłaszać zarówno autorzy, jak i wydawcy.

Laureata nagrody poznamy podczas najbliższych 26. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy za rok 2023, największego w Europie festiwalu podróżniczego, które odbędą się w weekend 22-24 marca 2024 roku w Gdyni. Nagrodzony autor otrzyma pamiątkową statuetkę oraz 5 tys. zł.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy Konkursu na stronie kolosy.pl

Ewentualne pytania należy przesyłać na adres: ksiazka@kolosy.org

Tegoroczna edycja jest już piątą edycją konkursu o Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego. W poprzednich latach laureatami zostali: Cezary Borowy za książkę Spowiedź Hana Solo, Rafał Wierzbicki, Subarctika, Dorota Filipiak, Rumunia. Pęknięte lustro Europy i Ewa Chwałko za Łuk Karpat.

O powodach uzupełnienia statuetek przyznawanych na Kolosach o jeszcze jedną, specjalnie zaprojektowaną dla nagrody za książkę, tak organizatorzy piszą: Wcześniej czy później to po prostu musiało się stać. Kochamy książki niemal tak samo jak kochamy podróże i od dawna szukamy publikacji, które o poznawaniu świata opowiadają w sposób piękny, mądry i aktualny. Nie przez przypadek udostępniamy co roku na Kolosach tak dużo miejsca właśnie wydawcom oraz autorom i nie przez przypadek odbywa się na naszej imprezie tak wiele książkowych premier.

Mimo to od pewnego czasu czuliśmy, że to wszystko trochę za mało. I że bliskim związkom książek z podróżami pora nadać bardziej konkretną formę. Choć istnieje w Polsce kilka niezależnych od siebie nagród przyznawanych co roku autorom za publikacje traktujące o podróżach, mamy przekonanie, że wciąż są tu rezerwy i obszar ten potrzebuje silniejszego wsparcia w postaci nagrody korzystającej z prestiżu i doświadczenia Kolosów. I to nagrody cennej, bo oprócz efektownej statuetki na laureata lub laureatkę czeka również 5000 zł – ufundowane przez członka Kapituły Kolosów, Andrzeja Ciszewskiego.

A dlaczego nagroda przyznawana jest za debiut? Powodów jest kilka. Ten najważniejszy to nasze doświadczenie – od samego początku na Kolosach staraliśmy się niczego nie powielać i nikogo nie naśladować. Woleliśmy szukać własnej drogi. To zarazem trudniejsze, ale i o wiele ciekawsze. Dzięki temu od ponad dwóch dekad udaje nam się wytyczać trendy. Podobnie ambitny cel stawiamy sobie w przypadku nowej nagrody: nie wykluczamy, że w przyszłości będziemy przyznawać statuetkę również za – po prostu – podróżniczą książkę roku, ale na początek – a w tym roku konkurs o Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego będzie miał dopiero piątą edycję – chcemy się skupić na tym, na czym zawsze znaliśmy się najlepiej, czyli na szukaniu i znajdywaniu nowych twarzy. W tym przypadku autorek i autorów.

Organizatorem konkursu jest Agencja MART.

(info Agencja MART)

Dodaj komentarz