Filmy

Festiwal Korelacje – autorskie narracje filmów na bis

Korelacje to autorskie narracje filmów – nowy sposób doświadczania kultury, dostępny także dla osób ze szczególnymi potrzebami. Podczas prologu Festiwalu Korelacje, który odbył się w listopadzie ‘23 we wrocławskim DCF przy pełnych salach kinowych, widzowie zobaczyli 2 pierwsze filmy w nowej formule – “Wilczycę” Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej oraz “Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna z autorską narracją Agnieszki Wolny – Hamkało. Publiczność prologu z wielkim entuzjazmem przyjęła nową formę sztuki i nieoczywisty dobór filmów, po które być może samodzielnie by nigdy nie sięgnęli – narracja dodała im nowego wyrazu.


Na czym polega formuła Korelacji? Artyści przygotowują narracje do wybranych przez siebie filmów. Wychodzą jednak poza ramy klasycznej audiodeskrypcji. To ich autorska forma odbioru, która nie ma jasnych zasad i granic – dzięki czemu każdy film wciąga odbiorcę w świat autora jego narracji.

To jakby oprowadzanie po filmie, interpretowanie go w swobodny i emocjonalny sposób. – powiedziała Dorota Masłowska w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Teksty narracji są przedstawione w formie nagrań głosowych samych artystek oraz w formie napisów dla osób niesłyszących. To nowe narzędzie wyrazu artystycznego, zapewniające dostępność i łączące wszystkich odbiorców w jednej sali kinowej podczas wspólnego seansu.

Oba filmy zostaną wyświetlone powtórnie już 03.02.2024 w DCF.
Bilety na wydarzenie dostępne są w kasach kina DCF lub na stronie wydarzenia.

Pełna edycja Festiwalu z nowymi filmami wybranymi przez zaproszonych artystów odbędzie się w drugiej połowie 2024 roku.

(info DCF)

Dodaj komentarz