Konkursy Różne

Iwona Chmielewska na krótkiej liście Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024

Już po raz trzeci Iwona Chmielewska – znakomita ilustratorka, twórczyni nagradzanych autorskich książek obrazkowych trafiła na krótką listę Nagrody im. Hansa Christiana Andersena (tzw. Mały Nobel), w kategorii ilustratorów. Na ogłoszonej przez IBBY (International Board on Books for Young People) liście finalistów znalazło się sześcioro autorów i sześcioro ilustratorów.

W tegorocznej edycji, poza Iwoną Chmielewską, nominacje w kategorii ilustratorów otrzymali: Cai Gao (Chiny), Nelson Cruz (Brazylia), Elena Odriozola (Hiszpania), Sydney Smith (Kanada) i Paloma Valdivia (Chile).

W kategorii autorskiej: Marina Colasanti (Brazylia), Heinz Janisch (Austria), Lee Geum-yi (Korea), Bart Moeyaert (Belgia) , Timo Parvela (Finlandia), Edward van de Vendel (Niderlandy).

Do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024 nominowano 59 kandydatów z 33 krajów :


Iwona Chmielewska była już nominowana do nagrody w 2018, 2020 i 2022 roku. Dotąd dwa razy trafiała też na finałową, krótką listę kandydatów. Do tej udało to się tylko jednemu Polakowi – Zbigniewowi Rychlickiemu. To wybitny polski grafik i ilustrator, który był także jedynym jak na razie polskim laureatem „Małego Nobla”. Otrzymał go w 1982 roku.

Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Znają ją i doceniają również czytelnicy zagraniczni. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest podwójną laureatką Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową „Oczy” oraz za „Maum. Dom duszy” z tekstem Heekyoung Kim. W Polsce współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek, Wolno). W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana zostanie po raz 67. w kategorii literackiej, a 57. w kategorii graficznej. Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom wręczane na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People).

Dodaj komentarz