Rynek wydawniczy

Plebiscyt Lokomotywa – książka dla niedorosłych

Plebiscyt Lokomotywa – książka dla niedorosłych to coroczna, organizowana od 2018 roku, inicjatywa blogerów piszących o książkach dla dzieci i młodzieży. W tym roku po raz szósty odbędzie się głosowanie na 60 tytułów pochodzących z kilkudziesięciu polskich wydawnictw.

Nominacje książek(wydanych od 1 grudnia roku poprzedniego do końca listopada) w 6 kategoriach (tekst, fakt, obraz, komiks, przekład, od A do Z) przygotowali autorzy blogów, którzy od lat szerzą czytelnictwo książek dziecięcych i młodzieżowych (5 kropek, Co czytam Konstantemu i Matyldzie, Dodruk poproszę, Dżin z tomikiem, Justyna czyta dzieciom, Literacka Kavka, Maki w Giverny, Mała czcionka, Mała Ka f ka, Mały pokój z książkami, Mosty z książek, O tym, że…, Poczytaj dziecku, Synkowe czytanie, Wilcze lektury, W Nieparyżu i Zabawkator). Czytelnicy mogą głosować przez dwa tygodnie, od 18 do 31 stycznia, poprzez formularz na stronie www.plebiscytlokomotywa.pl.

Wnosimy do zespołu różne jakości, bo z książkami dziecięcymi mamy kontakt na rozmaite sposoby: współtworzymy je, promujemy czytelnictwo w instytucjach kultury i prywatnych inicjatywach, oceniamy jako rodzice. Staramy się równoważyć zachwyt krytycyzmem. Wierzymy w moc książki dobrze napisanej, pięknie zilustrowanej, świetnie przetłumaczonej, starannie zredagowanej i w moc sprawczą mądrych wydawców – tak o inicjatywie pisze jedna z jej współorganizatorek.

Kategorią szczególną, można powiedzieć – totalną, jest Od A do Z, bo tutaj oceniana jest książka jako całość – nie tylko treść przekazana słowami i obrazem, ale także to, w jaki sposób została ona dopracowana od pierwszej do ostatniej strony. Mieści się tu też praca redaktorów, korektorów, a także drukarzy czyli wszystkich, którzy nad nią pracowali.

(źródło Lokomotywa)

Dodaj komentarz