Rynek wydawniczy

Fundacja Powszechnego Czytania podsumowuje 2023 rok

2023 rok był jubileuszowy dla Fundacja Powszechnego Czytania – już od 5 lat Fundacja realizuje misję upowszechniania czytania w Polsce. 2023 rok był ważny w działaniach FPC. Zrealizowano 9 kampanii, działając na rzecz rozwoju dzieci, wspierania rodziców i kształcenia liderów, pokazując związek czytania ze zdrowiem, rozwojem demokracji i obywateli.


W swoich działaniach Fundacja skupiała się na kilku obszarach. Pierwszym z nich było wspieranie rozwoju dzieci, jako najmłodszych obecnych i przyszłych czytelników. Aktywność FPC skupiała się także na wspieraniu rodziców w misji wychowawczej, włączając w nią potrzebę i konieczność czytania. Jak zawsze Fundacja pracowała nad budowaniem wspólnoty i kształceniu liderów, kierując działania do różnych grup interesariuszy. Po raz pierwszy w 2023 roku FPC zainspirowała wymianę myśli – podejmując ważną debatę na temat związku czytelnictwa i demokracji – w kontekście rozwoju świadomych, zdrowych i odpowiedzialnych społeczeństw. Był to również krok w kierunku budowania współpracy, podejmowania aktywności w wymiarze międzynarodowym wśród europejskich organizacji z podobną misją.

W 2023 roku Fundacja Powszechnego Czytania:

  • zrealizowała kampanię skierowaną do rodziców – #TataTeżCzyta, podejmując temat czytania wśród mężczyzn w kolejnej publikacji z serii #SupermocKsiążek
  • rozpoczęła nowatorski program szkoleń dla lekarzy, łącząc temat czytania i zdrowia w ramach nowej odsłony programu #KsiążkaNaReceptę
  • kontynuowała przeciwdziałanie wykluczeniu czytelniczemu, rozdając książki tym, którzy ich nie mają, w ramach programu #KsiążkaChroni
  • rozpoczęła kolejną odsłonę akcji #RatownicyCzytelnictwa pod hasłem Odkrywamy Nowe Lądy
  • aktywizowała najmłodszych dbając o ich rozwój, podczas spotkań czytelniczych w cyklu #CzytanieRządzi o Poranku, w których wzięło ponad 500 uczestników
  • zorganizowała międzynarodową konferencję #LiteracyFOrDemocracy na temat wpływu czytania na demokrację: w 3 językach, z udziałem prelegentów z 5 krajów, m.in. przy wsparciu Ministra Kultury Ukrainy, Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
  • włączyła świat sztuki w promocję czytelnictwa podczas charytatywnej aukcji „Sztuka przeciw wykluczeniu”. Wylicytowanych zostało 16 dzień sztuki, a dochód został przeznaczony na realizację projektu #KsiążkaChroni.
  • w świątecznej kampanii udało się uwolnić supermoc dobra – zbierając środki na wsparcie dzieci wykluczonych z kultury książki (#UwolnijSupermocDobra).
  • prowadziła działania międzynarodowe – FPC została członkiem organizacji EURead.

Kampanie FPC osiągnęły 9 milionów wyświetleń, ponad 80 000 książek trafiło do dzieci, a 30 000 broszur – do rodziców. Współpracowano z 700 bibliotekami, a ponad 100 lekarzy zarejestrowało się na szkolenia.


Przekaż 1,5% podatku

Jeśli chcesz wspomóc nasze działania, przekaż 1,5%. Podczas wypełniania formularza PIT wpisz:
KRS: 0000270261 oraz cel szczegółowy: FUNDACJA POWSZECHNEGO CZYTANIA 14691


(źródło FPC)


Dodaj komentarz