Czasopisma Rynek polski Rynek wydawniczy

Zasięg i odbiór prasy 2023 – dane PBC

Polskie Badania Czytelnictwa (PBC) opublikowały wyniki zasięgu i odbioru prasy w 2023 roku. W stosunku do lat ubiegłych zasięg prasy nie zmienił się (78,4% w 2013 roku, 80,3% w 2023 roku), zmianie ulegają zwyczaje czytelnicze, czytelnicy czytają wydania drukowane lub cyfrowe, co jest charakterystyczne dla transformacji tego sektora mediów.

W 2023 roku Polsce ukazywało się 6,2 tys. tytułów prasowych, sprzedano 300,2 mln egzemplarzy prasy drukowanej. Czytelnicy wykupili też 21,1 subskrypcji cyfrowych i e-wydań, 20,3 mln czytelników odwiedza internetowe serwisy tytułów prasowych, a ponad 18,5 mln śledzi ich profile w mediach społecznościowych. Wartość sprzedaży prasy wyniosła 1,1 mld zł.

Z danych PBC wynika, że spośród 23,7 mln Polaków w wieku od 15 do 75 lat prasę czytuje ponad 80 proc. odbiorców. Większość (niemal 69 proc.) korzysta z wersji cyfrowej w formie e-wydań, publikacji w mediach społecznościowych, w serwisach internetowych i aplikacjach (z czego 2/3 przypada na smartfony). 45 proc. deklaruje czytanie prasy drukowanej. Prasa to źródło informacji prywatnych i zawodowych. 91,5% osób czyta prasę w domu, 29,3% osób czyta ją w pracy.

Druk jest popularny w dwóch najliczniejszych grupach wiekowych. W grupie 35-44 lat to 46,4 proc. liczącej 6,1 mln populacji, w grupie 55-75 – to ponad połowa (51 proc.) z 10,1 mln. Prasę cyfrową w formie e-gazet lub subskrypcji serwisów czytuje obecnie 5 proc. całej grupy 15-75, przy czym ten model najpopularniejszy jest w grupie 25-34 lat.

Zdecydowanie większe zasięgi uzyskują serwisy internetowe tytułów prasowych. Te najchętniej (prawie 84 proc.) czytają odbiorcy z grup 25-34 i 35-44 lat. Jednocześnie w grupie 55-75 lat serwisy czyta mniej niż połowa czytelników.

Najmniejszy udział wersji drukowanych w zasięgu mają dziś dzienniki. Czytuje je w druku 14 proc. odbiorców a reszta w wersjach cyfrowych (zasięg total reach 360o, obejmujący wydania drukowane i ich cyfrowe emanacje). Tygodniki opinii w 2023 roku mają udział czytelników w wersji drukowanej – 51 proc., a magazyny – 72 proc.

Największym wydawcą prasy drukowanej w Polsce jest Wydawnictwo Bauer z udziałem 41,7% w liczbie rozpowszechnionych egzemplarzy prasy drukowanej. Jest to wydawca wielu magazynów. Oprócz prasy drukowanej wydawca ma również w swoim portfolio jakościowe witryny internetowe. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Ringier Axel Springer (13,6%, wydawca dziennika „Fakt”, „Przeglądu Sportowego”, „Newsweeka” i „Forbes”), Polska Press (12,0%, wydawca dzienników regionalnych), Time (6,8%, wydawca dziennika „Super Express” oraz „Muratora”), Agora (3,9%, wydawca „Gazety Wyborczej” oraz „Wysokie Obcasy Extra”), Gremi Media (3,7%, wydawca dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”).
Grupy Ringier Axel Springer, Agora, Polska Press, Time i Burda Media to również jedni z największych wydawców internetowych w Polsce (w TOP 20 wg PBI).
Tytuły kolejnych wydawców (48 firm) stanowią 18,4% rozpowszechniania prasy. W tej grupie są tytuły o unikalnych grupach celowych, docierające do czytelników o konkretnych preferencjach politycznych lub zainteresowaniach.

Zmienia się struktura dystrybucji prasy. Mniejszy jest udział kiosków, większy udział sprzedaży na stacjach benzynowych oraz w centrach handlowych, nowość – rozwój sieci sprzedaży wydań drukowanych w sieciach spożywczych (m.in. Lidl i Biedronka).

Więcej informacji na stronie PBC.

(źródło: Polskie Badania Czytelnictwa)

Dodaj komentarz