Rynek wydawniczy

Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” za rok 2023

Tradycyjnie już wraz z końcem lutego „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” przyznaje swoje  nagrody, podsumowujące rok miniony. Tradycyjnie uroczystość odbywa się w Bibliotece Narodowej, a tegoroczna odbyła się w środę 21 lutego. To już 22 edycja tych jednych z najważniejszych nagród środowiska książki.

A oto nagrody:

  • Książki Roku 2023:  Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela Konstantego Geberta (Agora), Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju« Mariusza Urbanka (Iskry), Mrożek. Biografia Anny Nasiłowskiej (Wydawnictwo Literackie), Wiwat! Saga wielkopolska Marka Hendrykowskiego (Rebis) oraz Światłość w sierpniu Williama Faulknera w przekładzie Piotra Tarczyńskiego (Znak).
  • Nagrodę specjalną otrzymała publikacja Łempicka. Sztuka (Bosz).
  • Audiobook Roku 2023 (nagroda przyznawana wspólnie z Audioteka.pl) – wersję audio książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanny Kuciel-Frydryszak (Marginesy).
  • Audioserial  – „Error” (scenariusz Krzysztof Domaradzki) za znakomite wydanie audio, pełną grozy i napięcia, podejmującą ważny temat związany z cyberbezpieczeństwem opowieść czytaną przez znakomity zespół lektorów, w świetnej oprawie muzyczno-dźwiękowej.
  • Wydarzenie Roku 2023 – „spektakularny sukces publikacji Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach (wydawnictwo Marginesy), który stał się fenomenem społecznym”. „Publikacja poświęcona kobietom z klasy ludowej budzi żywe dyskusje wśród czytelników i rezonuje bardzo silnie zarówno w młodszych, jak i starszych pokoleniach” – napisano.
  • Wydawca Roku 2023 – wydawnictwo ArtRage (wydawca m.in. zeszłorocznego noblisty Jona Fossego) – „za znakomite wyczucie rynku i niezwykłą determinację i odwagę w wydawaniu nieoczywistych rynkowo tytułów” oraz „za konsekwencję w podążaniu własną drogą, dbałość o wysokie standardy literackie i wydawnicze oraz za budowanie wiarygodnej relacji z zaangażowaną czytelniczo społecznością”.
  • Nagrodzono również tłumaczy książek, m.in: Tomasza Fiedorka, Andrzeja S. Jagodzińskiego, Tomasza Kunza, Rafała Lisowskiego, Magdalenę Nowakowską, Bartłomieja Pietrzyka, Piotra Taczyńskiego i Elżbietę Zarych.

(fot. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”)

Dodaj komentarz