Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski, ceniony krytyk i historyk literatury, autor książek i esejów, a także wykładowca akademicki. Zmarł po długiej chorobie 25 lutego w wieku 76 lat.

O śmierci prof. Jerzego Jarzębskiego poinformował m.in. Polski PEN Club.

Z głębokim żalem informujemy, że 25 lutego w godzinach porannych w wieku 76 lat zmarł po ciężkiej chorobie profesor Jerzy Jarzębski, historyk literatury, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, PEN Clubu, jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, której również był laureatem, wybitny znawca literatury współczesnej, autor książek i esejów literackich, m.in. Gra w Gombrowicza, W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej, Schulz, Gombrowicz, Wszechświat Lema, Miasta — rzeczy — przestrzenie. Profesor Jerzy Jarzębski od 1997 r. zasiadał w zarządzie Polskiego PEN Clubu. Cześć Jego pamięci!” — czytamy w komunikacie

Prof. Jarzębski urodził się 22 sierpnia 1947 r. w Bytomiu. Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; na tej uczelni habilitował się w 1993 w zakresie literaturoznawstwa, uczył w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Gościnnie wykładał na uczelniach w Europie, Ameryce i Azji.

(źródła: PAP, Facebook)

.

Dodaj komentarz