Targi Targi w Polsce

Kraków stolicą planszówek! Za nami 2. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Polacy kochają planszówki, a Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame, które w dniach 1-3 marca odbyły się w EXPO Kraków, są tego najlepszym dowodem. W drugiej edycji udział wzięło 12 000 odwiedzających, którzy jednogłośnie powtarzali – wrócimy za rok!


Tegoroczna edycja zachwyciła frekwencją, ofertą wystawców, atrakcjami i wysokim poziomem organizacji!
Jestem wręcz zachwycony tymi targami. Jesteśmy pierwszy raz w Krakowie na Targach BookGame, fenomenalna frekwencja, naprawdę bardzo dobra organizacja, a wiem, co mówię, bo wystawiamy się często nie tylko w Polsce, ale w zasadzie na całym świecie i trzeba powiedzieć, że ta edycja jest naprawdę bardzo udana. Jestem przekonany, że będziemy chcieli się wystawić się za rok – podsumował Artur Machlowski, Brand Manager z firmy Cobi. Potencjał drzemiący w imprezie dostrzega Marcin Ropka z Ateneum – Wierzę, że za kilka lat ta impreza będzie miała możliwość stania się największą imprezą poświęconą grom planszowym w tej części Europy, porównywalną do Essen, Lucca, do innych imprez na zachodzie i żeby to zrobić, my jako wydawcy musimy dać takiej imprezie szansę i to robimy, dlatego też wróciliśmy na drugą edycję. (…) Gdybym nie miał informacji, że jest to dopiero druga edycja, to nie uwierzyłbym w to, to wygląda jak piąta, szósta, siódma edycja. To, co zespół EXPO Kraków i Gralicji zrobił, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Jestem pod ogromnym wrażeniem i pełen uznania dla pracy, która została wykonana.

Gry planszowe, bitewniaki, puzzle, klocki, kostki Rubika, akcesoria do gier, książki i komiksy, zabawki kreatywne – to zaledwie kilka przykładów z szerokiego asortymentu prezentowanego na stoiskach 117 wystawców. Siłą tegorocznej edycji był ciekawy i różnorodny program towarzyszący, obfitujący w liczne atrakcje: premiery, sesje RPG z Mistrzami Gry, strefę prototypów, strefę cosplay, strefę gier bitewnych, 30 turniejów z nagrodami, zawody w układaniu puzzli, klocków i kostek Rubika na czas, Dziecięca Strefa Zabaw, warsztaty z tworzenia kostiumów filmowych i malowania figurek do gier bitewnych, szachy XXL, spotkania z autorami i twórcami gier – tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Targi BookGame nie znają wieku! Grają dzieci, gra młodzież, grają dorośli. Nie trzeba być zaawansowanym graczem, aby sięgać po planszówki, choć i takich zawodników na BookGame nie brakowało. Naszym celem było dotarcie do wszystkich, którzy cenią sobie bezpośrednie relacje, chcą na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i przyjemnie spędzić czas. Cel ten udało się zrealizować, ponieważ przez trzy dni EXPO Kraków odwiedziły rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół, studenci, seniorzy, gracze doświadczeni, jak i ci, którzy przygodę z planszówkami dopiero rozpoczynają – podsumowała Małgorzata Downar, Project Manager Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame.

Hitem imprezy ponownie okazał się Games Room – największa w Polsce przestrzeń do grania z bezpłatną wypożyczalnią gier, nocną sobotnią strefą grania i instruktorami ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Gralicja, którzy przez trzy dni zarażali pasją do grania i z zaangażowaniem tłumaczyli gościom zasady poszczególnych gier. – 4 000 m2, ponad 1200 tytułów w wypożyczalni – to nasze królestwo, gdzie tłumaczymy ludziom, jak grać w gry. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – mamy podział na gry familijne, które stanowią wejście w świat gier planszowych, mamy gry kooperacyjne, gdzie gramy wszyscy przeciwko grze, mamy gry eksperckie, gdzie trzeba już posiedzieć i poczytać instrukcję, mamy też sekcję BookGame Award, czyli gier, które promujemy na targach i które mogą wygrać nagrodę targów i sekcję nowości, które dopiero co wyszły. Ta impreza jest dla wszystkich. Tak, jak ograniczenia na pudełkach większości gier planszowych od 4 do 104, ale tych poniżej 4 też przyjmujemyJakub Róg, Prezes Stowarzyszenia Gier Planszowych Gralicja.

W ramach Festiwalu został również zorganizowany plebiscyt na najlepszą grę planszową targów – BookGame Award. Podczas BookGame’a została przyznana nagroda publiczności, w której zwyciężyła gra „Dorfromantik” od IUVI Games. Jak zauważyła Małgorzata Downar, Project Manager Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame: ta kategoria jest dla nas, organizatorów, najważniejsza, ponieważ zwycięzcę wybierają uczestnicy wydarzenia – gracze. Zwycięzców w pięciu głównych kategoriach, wyłonionych przez kapitułę konkursu, poznamy podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 24-27 października.

Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia książek
Pierwszy dzień Festiwalu i Targów BookGame należał do gości branżowych. Do EXPO Kraków tłumnie przybyli uczniowie, bibliotekarze i nauczyciele, dla których przygotowano liczne atrakcje. Młodzież miała możliwość zmierzenia się m.in. Jakubem Seemannem, Mistrzem Świata w szachach do lat 16, udziału w licznych konkursach, turniejach i grach terenowych oraz sprawdzenia się w wielkim teście wiedzy. Zainteresowaniem wśród nauczycieli cieszyły się rozmowy na Scenie Głównej, gdzie w gronie ekspertów dyskutowano m.in. o współczesnych grach planszowych jako narzędziach dydaktycznych czy wykorzystaniu gamifikacji w celu wzbogacenia doświadczeń czytelniczych i edukacyjnych. Z pozytywnym odbiorem wśród bibliotekarzy spotkały się warsztaty poświęcone wirtualnej rzeczywistości (VR). Na BookGame można było się przekonać, że biblioteki to dziś nowoczesne centra kultury, integrujące lokalne społeczności, w których technologia wykorzystywana jest na dużą skalę. – W naszej bibliotece podejmujemy wiele działań, aby integrować, edukować, ale taż zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu. Dzięki temu, że biblioteki mają możliwość organizowania wszystkich zajęć, spotkań za darmo, docieramy do tych dzieci i młodzieży, którzy nie mają możliwości szerzej, czy częściej obcować z nowymi technologiami. W strefie gier na Targach BookGame mamy gry retro, w które grali nasi dziadkowie, mamy gry planszowe, mamy fotony plus ozoboty i dodatkowo dzieci mają różnego rodzaju wyzwania, np. układają puzzle składające się z kilku tysięcy elementów. Staramy się pokazać, że biblioteka dzisiaj to nie tylko tradycyjne wypożyczalnie, gdzie można wypożyczyć książkę, ale właśnie nowe technologie, miejsce, gdzie, można świetnie spędzić wolny czas, fajnie się bawić, gdzie można spotkać się ze znajomymi i przy okazji czegoś nowego się nauczyć i doskonalić swoje kompetencje cyfrowe – powiedziała Beata Dziąbek, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Drugie życie planszówki
Już po raz drugi na stoisku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zorganizowana została akcja „Gra za Grę”. Jej celem była zbiórka gier dla małopolskich bibliotek. Chętni mogli oddać stare, ale kompletne gry i w zamian otrzymać kupon rabatowy do wykorzystania na stoiskach wystawców biorących udział w akcji. W ciągu trzech dni zebrano aż 321 gier, które już niebawem otrzymają drugie życie!

Pasja niejedno ma imię
Sobota i niedziela zaskoczyły ogromną frekwencją. Imprezę odwiedzili gracze z całej Polski, którzy przybyli do EXPO Kraków, aby w gronie rodziny i przyjaciół odkrywać najróżniejsze światy w grach. Magię można było poczuć od samego progu. – Jesteśmy tutaj drugi raz, impreza jest o tyle fajna, że nie jest skierowana stricte do graczy i to bardzo widać po ludziach, którzy przychodzą na stoisko. Jest dużo osób, którzy dopiero raczkują z tematem planszówek, dlatego jest to dla nas super okazja, żeby „wkręcać” nowych ludzi w nasze hobby. Chociaż nie powiem, przychodzą też gracze już tacy wykwalifikowani z konkretnymi pytaniami i konkretnymi propozycjami, więc myślę, że jest to fajna impreza, która łączy zarówno środowisko graczy, jak i ludzi, którzy o planszówkach dopiero tutaj mogą się dowiedzieć – podsumowała Urszula Świat, Koordynatorka Projektów Edukacyjnych w wydawnictwie Rebel.

Na najmłodszych czekały m.in. łamigłówki, gry logiczne i zręcznościowe, czytanie z Albikiem, strefa zabaw z CzuCzu, Kicia Kocia, gry terenowe z Harrym Potterem. Na odrobinę starsze dzieci, warsztaty układania kostek Rubika na czas, strefa VR, eksperymenty i laboratoria naukowe, w których można było się dowiedzieć, ile prądu można wycisnąć z cytryny, czy w jaki sposób wyizolować DNA z banana. Na fanów klocków Lego czekały m.in. warsztaty układania klocków. – Wraz z wydawnictwem Ameet budowaliśmy z klocków Lego różne kosmiczne budowle. Głównym założeniem było pobudzenie dziecięcej wyobraźni, bowiem warsztaty skierowane były do dzieciaków. Na warsztatach tworzyliśmy naprawdę bardzo fajne konstrukcje i jesteśmy w szoku, jak w godzinę dzieciaki były w stanie stworzyć naprawdę niesamowite budowle. Było bardzo fajnie, warsztaty prowadziliśmy razem z Brodatym Geekiem, również klockowym twórcą. Atmosfera, jak zawsze jest cudowna. Z klockami Lego zawsze jest cudowna atmosfera i tutaj również było tak samo, wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach – dzieciaki, jak i rodzice. Myślę, że takie wydarzenia, jak BookGame są potrzebne, żeby rozbudzić wyobraźnię i żeby pobudzić pasję. Tutaj mamy klocki, mamy książki, mamy gry, więc to wszystko w jednym miejscu pozwala znaleźć coś dla siebie – podsumowała Joanna Krysztoforska, twórczyni kanału Ciocia od Klocków.

BookGame był również okazją do udziału w zawodach w układaniu 500 i 1000 puzzli na czas. Ponadto na stoisku Castorland można było nabyć premierowe puzzle „Damę z gronostajem” mistrza Leonarda da Vinci oraz „Hołd pruski” mistrza Jana Matejki. – Tegoroczna edycja jest fenomenalna. Ilość osób przybywających z tak pozytywną energią pokazuje, że jest to naprawdę odpowiednie miejsce, odpowiedni czas i odpowiednia tematyka, bo gry planszowe, książki, puzzle to wszystko się ze sobą w jakiś sposób łączy. Od czasów pandemii, czyli od czasu, kiedy zostaliśmy zamknięci w domach, zaczęliśmy poszukiwać nowych metod spędzania wolnego czasu i zaczęliśmy układać coraz więcej puzzli. Myślę, że możemy więc mówić, że jest to taki mały renesans bardzo starej rozrywki. No i to jest chyba pocieszające, że w dobie gier komputerowych i aplikacji, znajdujemy czas, żeby otworzyć to tradycyjne tekturowe pudełko i ułożyć ten obraz – powiedziała Agata Zawada, Kierownik Marketingu i Wydawnictwa Castorland.

Liczne atrakcje czekały również na wielbicieli kostki Rubika, m.in. wspólne układanie największej kostki Rubika, układanie mozaiki z 1000 kostek, SpeedStacking oraz liczne konkursy. Dla hobbystów cosplaya zorganizowano m.in. warsztaty tworzenia korony króla Nazguli z „Władcy Pierścieni”.

Na fanów gier bitewnych, wielkich makiet i małych figurek czekały warsztaty malowania figurek do gier, nauka gry Warhammer 40 000 oraz turniej rangi master w Middle-Earth Strategy Battle Game. – BookGame jest świetnym miejscem do organizacji turnieju, ponieważ pokazujemy tutaj nasze hobby, pokazujemy ten świat i pokazujemy samą grę większej grupie osób, bo my jako gracze żyjemy już w pewnego rodzaju bańce informacyjnej, sami wymieniamy się informacjami o tej grze, a tutaj mamy dotarcie do mnóstwa młodych graczy, dzieciaków, które też chcą się zainteresować czymś nowym, więc uważam, że jest to świetne wydarzenie dla promocji naszej gry w skali Polski – podsumował Dawid Andrzejewski ze Stowarzyszenia „Smoki Południa”.

Podczas BookGame odbyły się również sesje RPG ze znanymi Mistrzami Gry, podczas których uczestnicy mogli wejść w świat Fallout, Wampira, Achtung!, Cthulhu, Cienia Władcy Demonów czy Diuny. – Przychodząc na taką imprezę, jak BookGame widzimy, że nie jesteśmy sami w tym naszym hobby, bo możemy sobie wyobrażać, że pokonujemy smoki i zdobywamy skarby i mogą nas za to krytykować rodzice, rodzeństwo, partner czy partnerka, ale kiedy przychodzimy na BookGame i widzimy, że nie ma nawet gdzie usiąść, bo tyle osób jest chętnych do grania, do wejścia w świat fikcyjny i ucieczki przed rzeczywistością, to dostrzegamy, że nie jesteśmy w tym sami, możemy się dzielić swoją pasją i przede wszystkim mieć wsparcie od innych osób, zobaczyć, że są tak samo szaleni, jak ja i jest to okazja do nowych znajomości. (…) Z BookGame na pewno zapamiętam dobrą organizację i bardzo wiele osób odwiedzających. Jestem pod wrażeniem, że udało się rzeczywiście coś takiego zorganizować. Widzę, że dopisała frekwencja, społeczność bardzo ładnie wyszła, aby wesprzeć się wzajemnie, jest mnóstwo wystawców, bogaty program, pięknie zorganizowana impreza, postaram się być za rok – powiedział Michał Bańka, twórca kanału Baniak Baniaka.

Z uznaniem spotkała się strefa prototypów – przestrzeń, w której osoby tworzące projekty gier planszowych prezentowały swoje pomysły zarówno wydawcom, jak i graczom. – W strefie prototypów panuje bardzo przyjemna atmosfera, od razu poznałem ludzi z okolicznych stolików, wspieramy się, bo czujemy, że wszyscy jesteśmy z jednej branży, dzielimy się rozwiązaniami, wiedzą, doświadczeniami, które nabyliśmy przez lata testowania. Jest tutaj wiele osób, które próbują wydać grę. Przychodzą też ludzie, którzy są bardzo chętni, żeby zagrać i dzielą się uwagami, czyli tym czego ja najbardziej oczekuję, dzięki temu mogę się rozwijać. Na BookGame prezentuję prototyp swojej gry, czyli gry, która jeszcze nie została wydana i która jest w fazie testowania. Prezentuję grę o tytule „Arena Arkanów”, jest to szybka dynamiczna gra od 2 do 4 graczy, w której pojedynkujemy się na arenie Arkanów. Jest trochę magii, jest trochę mieczy – podkreślił Szymon Cogiel.

Wszystko, co dobre…
Te targi przyciągają, jesteśmy tu już drugi rok z rzędu i jesteśmy naprawdę zaskoczeni profesjonalizmem organizatorów i ilością osób. Będziemy za rok, to już jest tradycja dla SmartBee! – powiedziała Dorota Ossowska, Co-founder w firmie SmartBee Club. Trudno o lepsze podsumowanie eventu, który ma za sobą dopiero drugą edycję. Już dziś organizatorzy zapewniają, że nie osiądą na laurach i pracują nad programem przyszłorocznej odsłony, która odbędzie się w dniach 21-23 marca 2025 r. w EXPO Kraków.


Organizatorem wydarzenia jest firma Targi w Krakowie, a partnerem strategicznym Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Gralicja.

(info: Targi w Krakowie)

Dodaj komentarz