Edytorstwo Wystawy

„Ekspresja ręki czy aktywność rozumu…?” – wystawa prac Jolanty Marcolli

7 marca w stołecznej Bibliotece na Koszykowej grono miłośników sztuki wzięło udział w wernisażu prac znakomitej ilustratorki Jolanty Marcolli. Postać oraz drogę twórczą artystki przybliżyła gościom Ewa Gruda, a sama bohaterka spotkania, osoba niezwykle skromna i nie lubiąca mówić o sobie, spróbowała do tego coś dodać. Na wystawie zobaczyliśmy m.in. jej wiedźmy i czarownice oraz urokliwe figurki baletnic.

Wystawę można będzie oglądać do 27 marca w godzinach otwarcia Biblioteki.

Jolanta Marcolla jest absolwentką Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom otrzymała w roku 1974. Jeszcze w latach studenckich była współorganizatorką, wraz ze Zdzisławem Sosnowskim, Januszem Haką i Dobrosławem Bagińskim, grupy twórczej Galeria Sztuki Aktualnej (1971–1975), która zapoczątkowała powstanie awangardowego ruchu artystycznego, włączającego do działań twórczych przekaz fotograficzny i filmowy. Działalność grupy zaowocowała pojawieniem się podobnych Galerii, a także wieloma kontaktami zagranicznymi oraz licznymi wystawami i innymi wydarzeniami sztuki awangardowej w Polsce i za granicą.
W roku 1976 Jolanta Marcolla rozpoczęła pracę w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia” na stanowisku redaktora graficznego. Od tego czasu zakres jej indywidualnej działalności twórczej poszerzył się o ilustrację, grafikę książkową i typografię. Praca w „Naszej Księgarni” trwała 17 lat, do czasu prywatyzacji tego wydawnictwa. W latach 1994–2001 była też redaktorem graficznym czasopisma dla dzieci „Ciuchcia”, które w czasie swojego istnienia, w znacznej mierze dzięki Jolancie Marcolli, związało się z najlepszymi polskimi ilustratorami.
W roku 2015 Artystka założyła własne Wydawnictwo Jedyne Takie, planując wydawanie autorskich książek dla dzieci. Działalność wydawnictwa trwała osiem lat. Ukazały się w nim takie tytuły, jak Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy, Kim i Ktoś z Nikim czy Strachy Rysia.
Jolanta Marcolla uczestniczyła dotąd w kilkudziesięciu wystawach i pokazach zbiorowych, miała też kilkanaście wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Od lat uczestniczy w plenerach ilustratorów, organizowanych w Zamościu i Krasnobrodzie przez Grażynę Szpyrę. Plenery te owocują tematycznymi wystawami.
Za swoją twórczość plastyczną Jolanta Marcolla otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, jej prace znajdują się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Muzeach Narodowych w Gdańsku i we Wrocławiu, w Centre Pompidou w Paryżu, w Photographic Art Museum w Tokio oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
(oprac. biogramu Ewa Gruda)

Dodaj komentarz