Targi za granicą Targi, festiwale

Frankfurter Buchmesse 2024 – programy stypendialne

Można składać wnioski o udział w programach stypendialnych i grantowych dot. Frankfurter Buchmesse (16–20 października). Programy te są organizowane przez miasto Frankfurt i możliwe dzięki wsparciu finansowym niemieckiego Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Realizowane są trzy programy:
Frankfurt Fellowship Program łączy międzynarodowych wydawców, redaktorów i agentów literackich z ich niemieckimi odpowiednikami.
Invitation Program umożliwia wydawcom z krajów o rozwijającym się przemyśle książkowym wzięcie udziału w Frankfurter Buchmesse
Special Program dla wydawców z Ukrainy i krajów sąsiednich (trzecia edycja)


The Frankfurt Fellowship Program: Młodzi profesjonaliści w branży wydawniczej
Założone w 1998 roku i obecnie najbardziej znane ze stypendiów związanych z Frankfurter Buchmesse, stypendium frankfurckie będzie trwać od 6 do 20 października tego roku i jest przeznaczone dla „młodszych wydawców, redaktorów, menedżerów praw autorskich i agentów literackich z minimum trzyletnim stażem zawodowym.

Pokrywane koszty obejmują podróż i zakwaterowanie w Niemczech, udział w kosztach wyżywienia oraz udział w programie szkoleniowym w Berlinie i Frankfurcie. Wśród wydarzeń wizyty w wydawnictwach, agencjach, księgarniach, prezentacje rynkowe i spotkania indywidualne w obu miastach.
Oczekuje się, że wybranych zostanie dziesięciu uczestników. Termin składania wniosków upływa 30 kwietnia.

The Invitation Program potrwa od 10 do 20 października tego roku, jest przeznaczony dla wydawców z rynków wschodzących, którzy chcą wziąć udział w targach Frankfurter Buchmesse i budować sieci kontaktów z międzynarodowymi wydawcami w miarę rozwoju ich działalności na swoich rynkach macierzystych. Program rozpoczyna się na trzy dni przed targami i jest skierowany jest głównie do niezależnych wydawców z Afryki, Azji, świata arabskiego, Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Pokrywane koszty obejmują stoisko wystawowe, podróż, pobyt, udział w programie szkoleniowym we Frankfurcie oraz udział w kosztach wyżywienia. Termin składania wniosków upływa 30 kwietnia.

The Special Program: Ukraina i kraje sąsiednie
Program powołany po pierwszym ataku Władimira Putina na Ukrainę w 2022 roku. Realizowany jest w dniach 13–19 października tego roku i skierowany do wydawców, redaktorów, zarządzających prawami i agentów literackich z Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji Republiki Czeskiej, Ukrainy i Węgier. Program powstaje we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Arsenał Książki w Kijowie i Goethe-Institut Ukraina.

Koszty obejmują zakwaterowanie i udział w kosztach wyżywienia we Frankfurcie. Uczestnicy mogą także ubiegać się o zwrot kosztów podróży. Termin składania wniosków upływa 15 kwietnia.

(źródło: Frankfurter Buchmesse, fot. Frankfurter Buchmesse / Anett Weirauch)

Dodaj komentarz