Graficy/ilustratorzy Promocje książek

OKO na książkę – spotkanie z Jackiem Mrowczykiem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, we współpracy z Fundacją Muzeum Ilustracji, zapraszają na wieczór autorski inaugurujący cykl spotkań „OKO na książkę”. Bohaterem spotkania będzie Jacek Mrowczyk — pomysłodawca, współautor, redaktor i twórca opracowania graficznego tomu Wy-twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u (Wydawnictwo Karakter i ASP w Katowicach, 2023).


26 marca 2024 r. (wtorek) o godzinie 17.30 w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42.
Rozmowę poprowadzą Agnieszka Dziewulska i Krystyna Rybicka
Wstęp wolny.


Jacek Mrowczyk — urodził się w 1972 roku w Krakowie. Projektant grafiki użytkowej, redaktor, kurator, pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Współtwórca i redaktor ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”, ukazującego się w latach 2001–2016. Autor artykułów i książek poświęconych grafice użytkowej. Pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykłada w uczelniach w kraju i za granicą, między innymi w Rhode Island School of Design w Providence (USA). Współautor książek PGR. Projektowanie graficzne w Polsce (2010) oraz Historia projektowania graficznego (2018).

Wy-twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u — bogato ilustrowana książka ukazuje historię społeczności wydawniczej w nietypowy sposób – traktując osoby projektujące książki na równi z redaktorkami i redaktorami. Bo każda książka to rezultat wspólnej pracy jej autorki lub autora, redakcji wydawniczej i graficznej, projektanta, który przesądził o jej wyglądzie, czy nawet drukarza. Zawarte tu historie polskich wydawnictw pokazują nie tylko ich stronę organizacyjną i handlową, lecz także losy związanych z nimi ludzi. Mowa tu o wybitnych fachowcach i wizjonerach, którzy uczestnicząc w budowie Polski Ludowej, zderzyli się z jej totalitaryzmem. To także historia pracujących w okresie PRL-u na etatach w wydawnictwach grafików; wywiady z siedmiorgiem z nich także zamieszczono w książce.

Publikacja ma wiele autorek i autorów: ekspertek i bibliofilów, znających historię książki i księgarstwa. Mieści 17 rozdziałów poświęconych wybranym wydawnictwom, w rzeczywistości jednak liczba opisanych oficyn jest większa — często wydawnictwa łączyły się i przekształcały w nowe instytucje. Książka ta wypełnia ważną lukę w historii życia kulturalnego w Polsce.

Publikacja zdobyła Pióro Fredry 2023 w kategorii edytorskiej.


„OKO na książkę” — to hasło cyklu spotkań: rozmów, prelekcji bądź dyskusji, do których zapraszane są artyści i artystki zajmujący się sztuką książki, w szczególności takimi dziedzinami jak projektowanie, grafika użytkowa, ilustracja, typografia, oraz przedstawiciele wydawnictw, dla których istotą pracy jest tworzenie pięknych książek.

  • Organizatorzy: WiMBP, Fundacja Muzeum Ilustracji
  • Partnerzy: Wydawnictwo Karakter, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
  • Koncepcja spotkania: Aleksandra Sobczak
  • Projekt graficzny: Małgorzata „Ryba” Rybicka

Facebook

(info Muzeum Ilustracji)

Dodaj komentarz