Rynek wydawniczy

Nowy zarząd spółki Agora Książka i Muzyka

Zarząd Agory podjął decyzję o składzie zarządu spółki Agora Książka i Muzyka, która od 1 kwietnia br. przejmie odpowiedzialność za działalność wydawniczą Agory. W zarządzie spółki znajdą się Robert Kijak, Małgorzata Skowrońska i Beata Gutowska. Wskazany został również przyszły zarząd spółki Czerska 8/10, która będzie zarządzać kwestiami administracyjnymi Agory.

Agora Książka i Muzyka Sp. z o.o. została zarejestrowana 22 sierpnia 2023 r., a od 1 kwietnia br. przejmie odpowiedzialność za Wydawnictwo Agora wraz z jego markami wydawniczymi, wytwórnię Agora Muzyka, dystrybucję muzyczną w ramach Agora Digital Music, a także księgarnie internetowe Publio.pl i Kulturalnysklep.pl.

Do zarządu Agora Książka i Muzyka Sp. z o.o. powołane zostaną trzy osoby:

  • Robert Kijak, odpowiedzialny za wytwórnię Agora Muzyka i za działalność dystrybucyjną w ramach Agora Digital Music,
  • Małgorzata Skowrońska, odpowiedzialna za książkowe Wydawnictwo Agora, oraz
  • Beata Gutowska, odpowiedzialna za zarządzanie księgarnią internetową Publio.pl.

Jednocześnie, zarząd Agory podjął również decyzję o składzie przyszłego zarządu ostatniej z czterech wydzielanych spółek – spółki Czerska 8/10, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie główną siedzibą Grupy Agora w Warszawie, usługami administracyjnymi na rzecz spółek w Grupie Agora oraz gastronomią w budynku przy Czerskiej 8/10, czyli stołówką i kawiarnią. W zarządzie spółki znajdą się Marcin Tkaczyk, dyrektor administracji Agory oraz Kamil Pałyska, zastępca dyrektora ds. kontrolingu strategicznego w Grupie Agora.

Robert Kijak pracuje w Agorze od 1990 r. Od 2005 r. odpowiada za projekty wydawnicze – zarówno książkowe, jak i muzyczne. Jest współtwórcą Wydawnictwa Agora, a także wydawcą kilkuset albumów muzycznych. Współtworzył Olsztyn Green Festival, był producentem Najmniejszych Koncertów Świata Radia Roxy i pomysłodawcą wielu projektów wydawniczych. Od 2013 r. kieruje firmą NEXT FILM należącą do Grupy Agora, która zajmuje się dystrybucją i produkcją filmową. Od kwietnia 2023 r. jest Wiceprzewodniczącym Zarządu Związku Producentów Audio Video. Członek Akademii Fonograficznej. Odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi (za wkład w kulturę RP) oraz Ministra Kultury RP brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Małgorzata Skowrońska jest współtwórczynią książkowego Wydawnictwa Agora i jedną z osób stojących za sukcesem serii “Biblioteka Gazety Wyborczej”, w ramach której ukazało się ponad 60 kolekcji, wśród nich dzieła m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Stanisława Lema i Tadeusza Konwickiego oraz pionierska seria audiobooków “Mistrzowie słowa”. Pracę w Agorze rozpoczynała w 1998 r. w zielonogórsko-gorzowskim oddziale “Gazety Wyborczej”, gdzie była odpowiedzialna za promocję, a w 2003 r. awansowała na kierownika promocji stołecznego wydania “Wyborczej”. Od 2019 r. jako dyrektorka zarządzająca odpowiada za rozwój i strategię Wydawnictwa Agora. Jest członkinią Rady Polskiej Izby Książki (PIK) i członkinią Zarządu SAiW Copywrite Polska. Reprezentuje Agorę w Radzie Fundacji Powszechnego Czytania.

Beata Gutowska od 2014 r. jest dyrektorką zarządzającą księgarnią internetową Publio.pl. Wcześniej pracowała w Grupie PWN, gdzie była dyrektorką zarządzającą w pionie publikacji referencyjnych i specjalnych oraz dyrektorką wydawniczą ds. projektów specjalnych. Przedtem zarządzała działem książek w G+J RBA, była zastępczynią dyrektora wydawniczego miesięcznika “National Geographic” oraz
szefową fotoserwisu i asystentką wydawcy w koncernie prasowym Gruner + Jahr Polska. Reprezentuje Agorę w zarządzie Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie.

Realizuje się również jako wykładowczyni, dzieląc się swoją wiedzą ze studentami Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

(Info: Agora)

Dodaj komentarz