Festiwale literackie Kiermasze książek Targi, festiwale

Mały Koneser 2024

Niewiele jest wydarzeń targowych z tak sympatyczną atmosferą. Może to dlatego, że organizują ją wydawcy dla wydawców. Trzecia już edycja Festiwalu i Targów dla Dzieci i Młodzieży Mały Koneser jak zwykle przyciągnęła spragnionych nowych książek rodziców z dziećmi.

W tym roku Mały Koneser rozłożył stoiska w innym miejscu. Z Centrum Praskiego Koneser przeniósł się do Centrum Kreatywności Targowa – otwartego w 2019 roku w Warszawie inkubatora przedsiębiorczości sektora kreatywnego prowadzonego przez Krajową Izbę Gospodarczą. Zadaszone patio zespołu kamienic na warszawskiej Pradze (ul. Targowa 56), doskonale skomunikowanie miejsca z systemem transportu w stolicy: blisko stacja metra, tramwaje, autobusy – idealnie nadaje się na niewielkie wydarzenie targowe.

O powodach zmiany miejsca i samym Festiwalu rozmawiamy z Kingą Kowalską z Agencji Krzyki (Krzysztof i Kinga), która wspiera Magdę Kłos-Podsiadło i Roberta Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia – organizatora wydarzenia.

Powód zmiany miejsca jest prosty – cena wynajmu powierzchni – mówi Kinga Kowalska. Zaczęliśmy więc szukać miejsca nowego, w grę np. wchodziła Elektrownia na Powiślu – tam jednak jest zbyt mało miejsca. A nasz Festiwal powoli się rozrasta. Dwa lata temu zaprosiliśmy do udziału w nim 21 wydawnictw. W ubiegłym roku doszły dwa, w tym roku kolejne dwa: Powergraph i Latarnik. Zaprosiliśmy gości zagranicznych – w sobotę z czytelnikami spotkali się Paolo Canton z wydawnictwa Topiottori oraz Christine Morault z wydawnictw Memo. W niedzielę w planie rozmowa ze szwedzką pisarką i ilustratorką książek dla dzieci Sarą Lundberg.

Kinga Kowalska

Tu warto dodać, że Mały Koneser jest wydarzeniem ekskluzywnym, w którym biorą udział małe, rodzinne wydawnictwa, zwykle oferujące publikacje na najwyższym graficznie i merytorycznie poziomie. Wśród nich np. Albus, Druganoga, Hokus-Pokus, Muchomor, Tako, Wytwórnia. Festiwal jest więc idealnym miejscem dla promocji tego, co najlepsze w polskim rynku książek dla dzieci i młodzieży.

Program naszego Festiwalu jest bogaty. Warsztaty dla dzieci, spotkania z wydawcami i ich autorami, w tym z laureatami Warszawskiej Nagrody Literackiej. To efekt naszej zacieśniającej się współpracy z miastem, które wsparło nas finansowo i zapewniło promocję – dodaje K. Kowalska.

Mały Koneser czeka na czytelników w niedzielę do godziny 18:00 (Warszawa, ul. Targowa 56).


Dodaj komentarz