Różne Rynek wydawniczy

Magia książek dla najmłodszych: czytanie z dziećmi to klucz do ich rozwoju

W Dniu Książki dla Dzieci, obchodzonym 2 kwietnia, warto zastanowić się nad znaczeniem literatury dla najmłodszych czytelników.


Czytanie z dziećmi od wczesnych lat ma ogromny wpływ na ich rozwój. To nie tylko sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, ale także na wzbogacenie jego zasobu słownictwa, rozwijanie wyobraźni i zdolności poznawczych. Maluchy, które od najmłodszych lat mają styczność z książkami, lepiej się komunikują, są bardziej kreatywne i potrafią lepiej radzić sobie ze stresem.

Książki dla dzieci to znaczący rozdział w historii literatury, który mocno ewoluował w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dawniej, choć dzieci miały dostęp do książek, to wybór literatury skierowanej specjalnie do nich był ograniczony. W ostatnich latach zauważamy ogromne poszerzenie oferty, w której każde dziecko bez problemu znajduje coś odpowiedniego dla siebie.

Podejście do dzieci w literaturze również diametralnie się zmieniło. Powiedzenie „dzieci i ryby głosu nie mają” na dobre odeszło do lamusa, młodych od dłuższego czasu traktuje się jako odrębne jednostki, mające swoje zdanie, swoje preferencje, i jest to powszechnie akceptowane, a wręcz podkreślane. Skupiamy się na emocjach, sposobach radzenia sobie z trudnościami, rozwijaniu empatii – to obecnie priorytety w dziecięcej literaturze.

Wydawnictwa dla dzieci doskonale rozumieją tę rolę, wydając książki, które nie tylko bawią, ale także uczą, angażują emocjonalnie i otwierają na świat. Dzięki temu czytanie staje się nie tylko aktem indywidualnym, ale również wspólnotowym, budując mosty między pokoleniami i wpływając pozytywnie na rozwój zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Na te priorytety dużą uwagę zwraca również istniejące na polskim rynku od niemal dwóch lat Wydawnictwo Świetlik. Zdaniem wydawczyni Natalii Galuchowskiej literatura dla dzieci to o wiele więcej niż tylko rozrywka – to kluczowy element rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i społecznego najmłodszych.

Obecnie w literaturze dziecięcej znajdujemy bohaterów nieidealnych, ale autentycznych, co sprzyja odnalezieniu samego siebie na stronach książek. To sprawia, że książki stają się nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także przewodnikiem dzieci w otaczającym je świecie. Głównym celem Świetlika jest wyposażenie dzieci w narzędzia i umiejętności niezbędne do życia w rodzinie, nawiązywania zdrowych relacji z rówieśnikami oraz radzenia sobie z emocjami – nie tylko swoimi, ale także innych osób. Niektóre książki skupiają się na tematach związanych z samorealizacją, akceptacją siebie i radzeniem sobie z trudnościami, pomagając dzieciom w budowaniu pewności siebie. Ważne jest dla nas, aby dzieci mogły utożsamiać się z bohaterami i zdobywać zrozumienie dla własnych emocji i wyborów – podkreśla wydawczyni.

Jednak oprócz waloru edukacyjnego książki niosą ze sobą także rozrywkę. To ważne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy czytają im książki.

Staramy się, aby edukacja szła w parze z rozrywką, bo przez zabawę dzieci najszybciej się uczą. Dlatego nawet w bardziej wymagających publikacjach dbamy o to, by było w nich także miejsce na humor i przyjemność czytania. W naszej ofercie znajduje się wiele książek, które mają za zadanie dostarczyć radość zarówno najmłodszym czytelnikom, jak i ich opiekunom – rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. W końcu czytanie to nie tylko sposób na poszerzanie wiedzy, ale również niezwykły moment, który buduje więzi rodzinne i wspólne wspomnienia – zauważa Natalia Galuchowska.

Jednym z celów Wydawnictwa Świetlik jest wspieranie polskiej literatury dla dzieci. Choć publikuje książki zagranicznych autorów na licencji, to stara się coraz więcej inwestować w książki polskich autorek i autorów, a także wspierać polską ilustrację.

Dzień Książki dla Dzieci to okazja dla dorosłych do przemyślanego wyboru tytułów na półkę czytelniczą najmłodszych.

Zobacz książki Wydawnictwa Świetlik.

(info: Wydawnictwo Kobiece)

Dodaj komentarz