Konkursy Konkursy zagraniczne Różne

Nagroda im. Karla Dedeciusa dla Urszuli Poprawskiej i Lothara Quinkensteina

Urszula Poprawska i Lothari Quinkenstein to laureaci tegorocznej Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej w cyklu dwuletnim przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich. Nagroda przyznawana jest za wybitną twórczość translatorską i zaangażowanie w polsko-niemiecki dialog kulturowy. Nagrody w wysokości 10 tys. euro zostaną wręczone 24 maja w Darmstadt.

Urszula Poprawska pracuje jako tłumaczka-freelancerka w Krakowie. Od 2001 roku tłumaczy literaturę niemieckojęzyczną dla czołowych polskich wydawnictw takich jak: Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, Znak, Otwarte, WAM. Tłumaczyła dzieła znanych autorów niemieckojęzycznych – Daniela Kehlmanna, Uwe Timma, Arthura Koestlera i Friedricha Recka-Malleczewena. Jury nagrody szczególnie doceniło polskie przekłady powieści Katii Petrowskiej Może Estera i Ósme życie (dla Brilki) Nino Haratischwili.

Najbardziej znacząca jest wyjątkowa jakość tłumaczeń Poprawskiej, której teksty w języku polskim mają szczególne brzmienie i styl – napisano w informacji na temat nagrody.

Lothar Quinkenstein jest tłumaczem, pisarzem, poetą i literaturoznawcą. Tłumaczy z języka polskiego na język niemiecki dzieła różnych gatunków i stylów, w tym kilka książek laureatki Nagrody Nobla z 2018 roku Olgi Tokarczuk, a także Henryka Grynberga, Ludwika Hirszfelda i Brygidy Helbig. Na szczególną uwagę zasługują, według organizatorów nagrody, dokonane wspólnie z Lisą Palmes, przekłady Historii jednego życia Ludwika Hirszfelda, Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk oraz (obecnie w przygotowaniu) Lalki Bolesława Prusa.

Lothar Quinkenstein jest tłumaczem całym sercem i duszą, celebruje język i nigdy nie zadowala się szybkimi rezultatami – czytamy w informacji prasowej Deutsches Polen-Institut.

Nagroda im. Karla Dedeciusa przyznawana jest co dwa lata od 2003 roku Od 2022 roku partnerem strategicznym nagrody jest Sparkasse Darmstadt. Partnerami nowej edycji nagrody są również Europejskie Kolegium Tłumaczy w Straelen, Willa Decjusza w Krakowie oraz Fundacja im. Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.

Dodaj komentarz