Konkursy Konkursy zagraniczne

Heinz Janisch i Sydney Smith laureatami Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People) w Bolonii poznaliśmy laureatów Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024, najbardziej prestiżowego międzynarodowego lauru dla książki dziecięcej, zwanego Małym Noblem. Nagrodę otrzymali: Heinz Janisch z Austrii w kategorii „Literatura” i Sydney Smith z Kanady w kategorii „Ilustratorzy”.

Na tegorocznej krótkiej liście znalazło się sześcioro autorów i sześcioro ilustratorów. W kategorii autorskiej poza laureatem nominowani zostali: Marina Colasanti (Brazylia), Lee Geum-yi (Korea Południowa), Bart Moeyaert (Belgia), Timo Parvela (Finlandia) i Edward van de Vendel (Holandia). Nominacje w kategorii ilustratorów poza zwycięzcą otrzymali: Iwona Chmielewska (Polska), Cai Gao (Chiny), Nelson Cruz (Brazylia), Elena Odriozola (Hiszpania), i Paloma Valdivia (Chile).

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana została po raz 67. w kategorii literackiej, a 57. w kategorii graficznej. Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom. W tym roku na długiej liście nominowanych znalazło się 59 autorów i autorek z 33 krajów.

Wybitna polska ilustratorka Iwona Chmielewska była nominowana do tego prestiżowego lauru już czterokrotnie: w 2018, 2020, 2022 i 2024 roku.

Dodaj komentarz