Rynek wydawniczy

Finałowa piątka jubileuszowej Nagrody Kapuścińskiego

Trzy książki wydane w języku polskim i dwie przetłumaczone z języków obcych – francuskiego i hiszpańskiego – przechodzą do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
W sobotę, 25 maja br. dowiemy się, która z nich zostanie uznana za najlepszy reportaż ubiegłego roku. Organizatorami konkursu są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”.

Laicyzacja Irlandii; najnowsza, pełna głębokich podziałów historia Turcji; brutalne meksykańskie Veracruz – upiorny sen nielegalnych imigrantów z Dominikany; Polska z
czasów PRL i początków epidemii HIV; a w końcu – dzika miejska przyroda podglądana z bliska i z wielką pasją – to główne tematy książek nominowanych do tegorocznej, piętnastej już edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało finałową piątkę, z której wyłoni najlepszy reportaż ubiegłego roku.

Oto piątka nominowanych (autorki i autorzy w kolejności alfabetycznej):

  • Marta Abramowicz , Irlandia wstaje z kolan, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • Ersin Karabulut , Kroniki ze Stambułu, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics
  • Michał Książe, Atlas dziur i szczelin, Wydawnictwo Znak Literanova
  • Fernanda Melchor, To nie jest Miami, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage
  • Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce, Wydawnictwo Czarne.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona 25 maja, podczas wieczornej gali Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki reporterskiej wynosi 100 tys. zł, a nagroda dla tłumacza lub tłumaczki najlepszej książki reporterskiej ‒ 20 tys. zł. Nagrody pieniężne przewidziane są też dla finalistów i finalistek konkursu.

Do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 145 książek – 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia. Książki nadesłało 38 wydawnictw.

Nagrodę przyznaje jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest redakcja “Wyborczej”.

Więcej informacji o finałowej piątce można przeczytać już w czwartkowym wydaniu “Gazety Wyborczej” oraz w artykule na Wyborcza.pl.

(info: “Gazeta Wyborcza”)

Dodaj komentarz