Rynek wydawniczy

„Young Adult – literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?” – debata w radiowej Czwórce

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, radiowa Czwórka zaprasza na debatę: „Young Adult – literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?”. Udział w niej wezmą najbardziej znane autorki tego gatunku, m. in.: Weronika Marczak, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Natalia Fromuth, Monika Rutka, a także psycholożki, pedagodzy, kulturoznawcy i booktokerki. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik – Kluge i Jakub Jamrozek. Start o godz. 20.00.

– Jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat, to boom na literaturę young adult. I to ona będzie bohaterką pierwszej od lat debaty w studiu Czwórki. Naszym założeniem nie jest zestawianie dwóch stron, polaryzowanie, napuszczanie jednych na drugich… Zapraszamy do debaty życzliwej, uśmiechniętej, ale i odważnie stawiającej pytania o jakość powieści młodzieżowych oraz ich wpływ na czytelniczki i czytelników
– zapowiada dyrektorka – redaktorka naczelna radiowej Czwórki, Justyna Dżbik-Kluge.

Gośćmi debaty radiowej Czwórki będą autorki najpoczytniejszych serii young adult: Katarzyna Barlińska (Pizgacz), Monika Rutka, Monika Marszałek (Fortunate Em), Natalia Fromuth, Marta Łąbęcka, Weronika Marczak oraz autor Łukasz Damaziar. Udział w niej wezmą także: pedagodzy, psycholożki, kulturoznawcy i booktokerki: Nela Mańkowska – Culturomaniaczka, wyróżniona za swoją aktywność w sieci tytułem Człowiek Książki 2023 roku, Agata Gładysz – @agatandbooks, tiktokerka tworząca książkowe treści dla setek tysięcy fanek na booktoku, Kamila Drężęk – psycholog, psychoterapeutka, Magdalena Pioruńska – nauczycielka kreatywnego pisania i pisarka, wykładowczyni literatury i nauczycielka języka angielskiego, dr Małgorzata Bulaszewska – kulturoznawczyni USWPS, dr Zofia Zasacka – badaczka czytelnictwa z Biblioteki Narodowej i Natalia Szostak – dziennikarka, recenzentka literacka.

„Czy YA to literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?”
A może i jedno i drugie? A może coś zupełnie innego? Czy YA uczy empatii czy zaraża pesymizmem? Czy YA ma płeć? Czym YA jest, a czym nie jest? Czy popularność autorek książek młodzieżowych to tylko zasługa kreacji w SM i odpowiedniej promocji? Na te i wiele innych pytań będą rozmawiać uczestnicy debaty Czwórki.

Niedawne badania czytelnictwa, które regularnie są powodem do powtarzanego w mediach jak mantra utyskiwania, że Polacy czytają max. 1 książkę rocznie, pokazały wzrost czytelnictwa o 9%.
9%!!!! Myślę, że szał na „młodzieżówki” jest ważną składową tego wzrostu – dodaje Justyna Dżbik – Kluge.

Czwórka zaprasza do słuchania i oglądania debaty we wtorek 23 kwietnia o godz. 20.00.

Więcej informacji: Wydział Public Relations, Polskie Radio S.A. w likwidacji
public.relations@polskieradio.pl
www.polskieradio.pl

Dodaj komentarz