Rynek wydawniczy

Niezwykły plakat na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto książki, którego tradycja sięga blisko stu lat. Z tej okazji Polska Izba Książki przygotowała niezwykły plakat.

Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Wybrano datę 23 kwietnia – nie przypadkowo. To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci  Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

W 2008 roku Polska Izba Książki, inicjator obchodów tego święta w Polsce, zaprosiła Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Izbę Księgarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich do współpracy przy organizacji obchodów. Powstał Komitet Porozumiewawczy wspierany przez Instytut Książki. Z roku na rok w dniach wokół 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, przybywało imprez, konkursów i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem.

W tym roku na zamówienie Polskiej Izby Książki powstał wyjątkowy plakat Magdy „Americangangsta” Górskiej, multidyscyplinarnej artystki, która słynie z kolaży oraz grafik, a jej prace były wystawiane w galeriach od Nowego Jorku po Dubaj i Seul, trafiły również do kolekcji Museum of Crypto Art (MoCA).  Dodatkowo projekt został wydrukowany przez PIK w kolekcjonerskiej jakości i nakładzie wyłącznie 10 egzemplarzy, a każdy z plakatów otrzymał swój indywidualny numer oraz podpis Autorki. Celem Polskiej Izby Książki było wyróżnienie tą niezwykłą grafiką instytucji oraz osobistości, które w sposób szczególny włączały się w promocję czytelnictwa – jeden z głównych celów działalności Izby. Plakat o nr. 01 trafia do naszego wieloletniego partnera Fundacji Powszechnego Czytania, która podjęła decyzję o przekazaniu dzieła na aukcję charytatywną (Allegro charytatywni).

Równocześnie każda biblioteka, księgarnia czy instytucja chcąca włączyć się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich może własnym sumptem wydrukować plakat oznaczając Autorkę na podstawie licencji CC BY SA 3. Linki do pobrania plakatu znajdują się tutaj:

Plakat mały (internet 0,5mb)                         Plakat średni (7mb jakość)         Plakat duży (26mb – do druku)

Dodatkowo biuro PIK zaprosiło do wspólnych obchodów ŚDKiPA biblioteki wojewódzkie w całym kraju. Każda z zaproszonych instytucji mogła otrzymać limitowaną wersję 100 zakładek książkowych z projektem przygotowanym również przez Magdę „Americangangsta” Górską. W związku z czym czytelnicy korzystający z wypożyczalni, będą mogli otrzymać jedną z zakładek w dniach 22-26 kwietnia br.

(źródło: PIK, grafika: Magda Górska na zlecenie Polskiej Izby Książki)

Dodaj komentarz