Targi Targi w Polsce

„Ci vuole un fiore” – motto tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

Włochy to kolebka cywilizacji i smaków, europejskiej kultury i sztuki, dobrego stylu, designu i motoryzacji. A nade wszystko kraj wybitnej literatury i ilustracji w literaturze. Włochy są gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na pl. Defilad. ystąpienie, z udziałem znakomitych twórców i wydawców z Włoch pod hasłem „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat), będzie okazją do poznania pełnej gamy współczesnej literatury włoskiej.


Szczegóły włoskiego udziału w Targach poznaliśmy podczas środowej (24.04) konferencji prasowej w Ambasadzie Włoch w Warszawie. W konferencji udział wzięli Jego Ekselencja Ambasador Włoch w Warszawie J.E. Luca Franchetti, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Fabio Trosi, Dyrektor ICE w Warszawie Paolo Lemma oraz Dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie Jacek Oryl.

Włochy będą w centrum tegorocznej edycji Targów z bogatą ofertą wydarzeń: ponad 20 spotkań, zaplanowanych jako osobne odczyty, dyskusje, okrągłe stoły, które dadzą polskiej publiczności możliwość spotkania z najznamienitszymi współczesnymi włoskimi pisarzami i z debiutującymi twórcami. Będzie to zatem wyjątkowa okazja do promocji bogactwa i różnorodności naszej kultury literackiej oraz jej poznania – powiedział J.E. Luca Franchetti Pardo, Ambasador Włoch w Warszawie.

Od lewej: Dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie Jacek Oryl, Jego Ekselencja Ambasador Włoch w Warszawie J.E. Luca Franchetti, Dyrektor ICE w Warszawie Paolo Lemma, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Fabio Trosi

Ponadto, Targi będą prezentacją włoskiego sektora wydawniczego na rynku kraju liczącego 40 milionów mieszkańców, którzy żywią głębokie i szczere zainteresowanie włoską kulturą w różnych jej odsłonach, są jej wręcz spragnieni. Polska jest trzecim krajem na świecie pod względem nabywania praw autorskich do tłumaczeń włoskich utworów: są to znaczące dane, które czynią z rynku wydawniczego jedną z wiodących branż w wymianie pomiędzy Polską a Włochami nie tylko w dziedzinie kultury, lecz także na płaszczyźnie czysto handlowej.

Motto prezentujące włoskie wystąpienie na Targach brzmi „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat) i pochodzi z tytułu słynnego wiersza Gianniego Rodariego, do którego muzykę napisał Sergio Endrigo. Oddaje ono głęboki i nierozerwalny związek między istotą ludzką, środowiskiem naturalnym i planetą. Są to kwestie, które w nadchodzących latach będą nabierać charakteru priorytetowego i bezwzględnego zobowiązania do zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju.

Stoisko Włoch – gościa honorowego MTKW zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 133. Można tu będzie spotkać włoskich wydawców, autorów
i przedstawicieli świata książki i kultury.

W Targach weźmie udział 12 włoskich oficyn reprezentujących różne segmenty rynku wydawniczego: Mondadori Libri, Reggio Children – International Centre for the defence and promotion of the rights and potential of all children, EurArte Editions, Il Saggiatore, Lavieri Edizioni, San Paolo Edizioni Srl, Il Castoro, White Star, Erickson, Hoepli,Il Pozzo di Giacobbe oraz Gallucci Editore.

Do Warszawy przyjedzie ponad 20 autorek i autorów. Bogaty i różnorodny program spotkań promujących kulturę i literaturę włoską obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie i branżowe oraz tak lubiane sesje autografów. Spotkania z autorkami
i autorami z Włoch (z tłumaczeniem na język polski) odbywać się będą w Pałacu Kultury i Nauki w salach: Goethego, Kijów i Kisielewskiego oraz na Scenie Głównej, w namiocie F, na pl. Defilad przed Kinoteką.

Program Włoch na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie rozpocznie spotkanie z udziałem wydawców literatury dziecięcej, Carla Gallucciego i Gai Stock wokół myśli przewodniej wystąpienia „Ci vuole un fiore”.

Przez cztery targowe dni z czytelnikami w Warszawie spotkają się prozaicy i poeci, autorzy książek dla dzieci, filozofowie, religioznawcy, historycy, literaturoznawcy, dziennikarze a także mistrzowie ilustracji i przekładu – literackie gwiazdy i twórcy, którzy zdobywają uznanie publiczności, a wśród nich: Pietro Luca Azzaro, Alessandro Baldacci, Luigi Ballerini, Alessandro Barbero, Massimo Borghesi, Alessandro Campi, Andrea Colamedici, Mattia Corrente, Carlo Gallucci, Maura Gancitano, Helena Janeczek, Federica Manzon, Michele Marchitto, Luigi Marinelli, Laura Pugno, Stefano Redaelli, Antonio Riccardi, Davide Rondoni, Gaia Stock i Matteo Strukul.

Zainteresowanych włoskim rynkiem wydawniczym w liczbach zapraszamy na prezentację pełnego spektrum włoskiego świata wydawniczego z udziałem Brunona Giancarliego (EN/PL) z Departamentu Badań Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców.

W ramach wystąpienia gościa honorowego, w foyer Sali Goethego Pałacu Kultury można będzie oglądać wystawę najpiękniejszych okładek książek „Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że włoska literatura piękna jest często powierzana interpretacji ilustratora, niezależnie od tego, czy chodzi o pisarzy uznanych za klasyków, czy o młodych obiecujących autorów. Wybrani ilustratorzy – Manuele Fior, Beppe Giacobbe, Andrea Serio, Mario Sughi, Elisa Talentino – należą do najbardziej lubianych i wyrazistych rysowników ostatnich lat. Wykorzystują bardzo różnorodne techniki, od akwareli po malarstwo cyfrowe, a ich styl sam w sobie jest rozpoznawalny. Wystawa powstała przy współpracy z Associazione Flangini, a jej kuratorem jest Melania Gazzotti.

W dniu otwarcia Targów, podczas Wieczoru Wystawców, zabrzmią
„Piosenki odkrywające Włochy” – koncert ITALIA FOLKSONGS w wykonaniu
Daniele Di Bonaventura Band’Union & Ilarii Pilar Patassini, który jest poruszającą podróżą muzyczną po prawdziwych dźwiękach Bel Paese. Tradycyjne melodie i dialekty powrócą w nowej, eleganckiej i pasjonującej formie, w kolorach jazzu i folku.

Udział Włoch w charakterze gościa honorowego na Międzynarodowych Targach Książki jest możliwy dzięki następującym włoskim instytucjom: Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwu Kultury, Agencji ds. Promocji Handlu Zagranicznego ICE-ITA, Centrum Książki i Czytelnictwa, które promuje program kulturalny we współpracy z AIE – Włoskim Stowarzyszeniem Wydawców. Koordynacją przedsięwzięcia w Polsce zajęła się Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury w Warszawie i Biuro ICE-ITA w Warszawie.


Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki spodziewają się blisko 600 wystawców i kilkuset znakomitych twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów
i wydawców.

Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, sektor wystawienniczo-programowy „Spotkania z Nauką” oraz Salony Wydawców Ukraińskich
i Niezależnych Wydawców Białoruskich.

Podczas Targów poznamy laureatów Nagrody IKAR Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 64. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024, jubileuszowej 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową, nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2023, Bibliotekarz Roku 2023 i Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za 2023 rok czy Nagród polskiego środowiska komiksowego Orient Men.

Targowe wydarzenia, odbywać się będą na dwóch scenach, w sześciu salach, a także po raz pierwszy w Rotundzie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, gdzie zaplanowano m.in. część spotkań Festiwalu Komiksowa Warszawa. Autorki i autorów można będzie też spotkać i poprosić o autograf na stoiskach wydawców. Wybrane punkty programu transmitowane będą w mediach społecznościowych Targów.

Organizatorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia
i Kultura. Wstęp na Targi i udział w wydarzeniach jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia Targów:

  • 23.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
  • 24.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
  • 25.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
  • 26.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji: targiksiazkiwarszawa.pl | Facebook | Instagram


Program wydarzeń. WŁOCHY – Gość Honorowy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie
Data Godzina Wydarzenie Miejsce
23 maja 2024 14:00-14:50 „Ci vuole un fiore” – potrzebny jest kwiat. Wydawcy literatury dziecięcej, z udziałem Carla Gallucciego i Gai Stock z AIE (Italian Association of Publishers), w rozmowie z Ewą Nicewicz Sala Goethego, PKiN
23 maja 2024 15:00-15:50 Na marginesie. Podróż między historią a literaturą – spotkanie z Heleną Janeczek Sala Goethego, PKiN
23 maja 2024 16:00-16:50 Na skale. Pietro Luca Azzaro i Massimo Borghesi w rozmowie z Luciano Lanną o papieżu Janie Pawle II, papieżu Franciszku i stosunkach Kościoła ze wspólnotą Sala Goethego, PKiN
23 maja 2024 17:00-17:50 Wokół ziarenka piasku. Poetka i pisarka Laura Pugna rozmawia
z Małgorzatą Ślarzyńską
Sala Goethego, PKiN
24 maja 2024 12:00-12:50 Waszymi słowami. Radość i ból procesu dorastania w rozmowie
z pisarzem i psychoanalitykiem Luigim Ballerinim. Prowadząca Natalia Mętrak-Ruda
Sala Goethego, PKiN
24 maja 2024 13:00-13:50 Włoski rynek wydawniczy w liczbach. Wszechstronna prezentacja całokształtu włoskiego świata wydawniczego z udziałem Bruna Giancarliego Sala Goethego, PKiN
24 maja 2024 14:00-14:50 Las, w którym śpiewamy. Profesor Alessandro Baldacci o różnorodnym poetyckim uniwersum w rozmowie z Julią Okołowicz-Szumowską Sala Goethego, PKiN
24 maja 2024 15:00-15:50 Oddać głos szaleństwu. W stulecie narodzin Franca Basagliego, autor Stefano Redaelli rozmawia o związku literatury, szaleństwa i psychiatrii w jego ostatnich dziełach. Prowadzący Dario Prola Sala Kisielewskiego, PKiN
24 maja 2024 16:00-16:50 Przejść na ciemną stronę. Autor historycznych trillerów Matteo Strukul rozmawia z Markiem Zonchem Scena Główna, namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką
25 maja 2024 12:00-12:50 „… na przykład prowadzić wojny”. Michele Marchitto wspomina Gianniego Rodariego i język cudów w książkach dla dzieci. Prowadząca Ewa Nicewicz Scena Główna, namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką
25 maja 2024 13:00-13:50 W radości i w pracy. Filozofowie Andrea Colamedici i Maura Gancitano badają dawne i aktualne poglądy dotyczące pracy Sala Kijów, PKiN
25 maja 2024 14:00-14:50 Zdradzić i przetłumaczyć. Luigi Marinelli, Leonardo Masi i Mateusz Salwa w rozmowie o włosko-polskim przekładzie Sala Kijów, PKiN
25 maja 2024 15:00-15:50 Tworzyć historię. Sławny historyk Alessandro Barbero proponuje fascynującą lekcję historii w rozmowie z Sebastiano Giorgim Scena Główna, namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką
25 maja 2024 17:00-17:50 Poezja i … Poeta Davide Rondoni bada proces twórczy pisania wierszem. Fragmenty dzieł autora czyta Karolina Porcari Sala Kisielewskiego, PKiN
26 maja 2024 12:00-12:50 By stworzyć Księcia. Profesorowie Alessandro Campi, Bogumiła Bielańska i Stefan Bielański wspominają Księcia Machiavellego i jego dziedzictwo w 500-lecie publikacji dzieła Sala Kisielewskiego, PKiN
26 maja 2024 13:00-13:50 Nikt nie jest wyspą. Autor Mattia Corrente przedstawia swoją ostatnią książkę La fuga di Anna, przygodę on the road między przeszłością a teraźniejszością w rozmowie z Apolonią Filonik Scena Główna, namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką
26 maja 2024 14:00-14:50 Za granicą na Wschód. Stracić kraj – Federica Manzon rozmawia
z Raoulem Brunim o swojej ostatniej książce
Alma
Sala Goethego, PKiN
26 maja 2024 15:00-15:50

„Lśni upragnione życie”. Poeta Antonio Riccardi rozmawia
z Alessandrem Baldaccim o swojej poezji i życiu

Sala Goethego, PKiN

Dodaj komentarz