Targi w Polsce Targi, festiwale

10 edycja Festiwalu Góry Literatury! (4-14.07.2024)

Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na jubileuszową edycjęi Festiwalu Góry Literatury. W planie ponad 150 wydarzeń; sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej odwiedzi ponad 230 gości, odbędzie się 11 koncertów, 5 wystaw, 2 przedstawienia teatralne i 33 warsztaty i seminaria Latającego Uniwersytetu Ludowego.


A oto materiał zamieszczony na FB Festiwalu Góry Literatury.

Przed Państwem program dziesiątej jubileuszowej edycji Festiwalu Góry Literatury.

Rok 2024 to jednak nie tylko jubileusz Festiwalu. To także 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO i 20. rocznica wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. To również następny rok agresji Rosji przeciwko Ukrainie i kontynuacja wojny w Gazie. To czas symbolicznych i realnych zmian politycznych w Polsce, Europie i na świecie. To okres niepokoju i niepewności, nierzadko chaotyczny i trudny do zdefiniowania, a równocześnie okres nadziei i szans na stabilizację i demokratyzację. Właśnie to swoiste rozdarcie, emocje towarzyszące rozdwojeniu doświadczeń i oczekiwań, lokalne ukojenia i globalne katastrofy oraz wspomniane rocznice podyktowały nam program tegorocznego Festiwalu. Wierzymy bowiem, że to kultura i sztuka najlepiej, najszybciej i najbardziej bezkompromisowo diagnozują sytuację obu światów: rzeczywistego i nierzeczywistego. Nieustająco wierzymy w słowa z mowy noblowskiej naszej Fundatorki, które obraliśmy sobie za motto: kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat.

Ogromną frekwencję podczas zeszłorocznej edycji (trzydziestopięciotysięczną publiczność przed naszymi scenami i półmilionową online) oraz wspaniały odbiór Festiwalu potraktowaliśmy jako wyzwanie i zachętę do dalszej pracy.

Zapraszamy zatem na rekordową w naszej historii liczbę wydarzeń: ponad 150. W ciągu 11 dni nasze sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej odwiedzi ponad 230 gości. Zagramy aż 11 koncertów, pokażemy 9 filmów, zorganizujemy 5 wystaw, zaprosimy na 2 przedstawienia teatralne i 33 warsztaty i seminaria Latającego Uniwersytetu Ludowego. Po raz pierwszy włączymy w Góry Literatury inną imprezę: Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk, podczas którego odwiedzi nas ponad 30 tłumaczek i tłumaczy Noblistki z całego świata (i nie tylko; to także autorki i autorzy przekładów innych polskich twórczyń i twórców). Festiwal Tłumaczy to kontynuacja rozpoczętego przez nas dwa lata temu cyklu spotkań i rozmów o literaturze polskiej widzianej z perspektywy najważniejszych ambasadorów naszej kultury – tych, którzy przenoszą ją za granice języków.

Dziękujemy za wsparcie Partnerom, dzięki którym mogliśmy zaprogramować największy w naszej historii festiwal. Już niedługo ich wszystkich poznacie. Teraz przypominamy, że aby zrealizować taki program potrzebujemy każdego rodzaju pomocy. Dlatego prosimy – rzućcie okiem na nasz profil w serwisie patronite.pl, bowiem to, czym możemy się odwdzięczyć naszym Patronom, jest ściśle związane z Festiwalem Góry Literatury. Pomagacie nam także, kupując bilety na wydarzenia festiwalowe – bilety będą dostępne w sprzedaży od 10 maja. Dołączajcie do wydarzenia!

https://fb.me/e/4oKuBijOr

A do programu tędy:

https://fundacjaolgitokarczuk.org/…/festiwal-gory…

Dodaj komentarz