Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje noblistka Alice Ann Munro

Nie żyje kanadyjska autorka Alice Ann Munro, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, nazywana jest przez krytyków „kanadyjskim Czechowem”. Zmarła w poniedziałek 13 maja w wieku 92 lat.


Alice Ann Munro (z d. Laidlaw) urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w prowincji Ontario (Kanada). Jej matka była nauczycielką, a ojciec prowadził farmę lisów i norek. Zaczęła pisać jako nastolatka. W 1950 roku opublikowała pierwsze opowiadanie. Studiowała anglistykę i dziennikarstwo. Pracowała jako kelnerka, bibliotekarka, zbierała tytoń. Gdy na początku lat 50. poznała Jamesa Munro, założyła rodzinę i urodziła trójkę dzieci, nie miała czasu na pisanie powieści. Dlatego też pisała opowiadania. Pierwszy ich zbiór pt. Taniec szczęśliwych cieni zdobył w 1968 roku Nagrodę Gubernatora Generalnego, wówczas najważniejszą nagrodę literacką w Kanadzie. Trzy lata później opublikowała kolejny zbiór: Lives of Girls and Women. Najnowsza książka Munro to Dear Life (2012). Odbierając w 2013 roku Literacką Nagrodę Nobla oświadczyła, że zawiesza twórczość literacką.

W sumie Munro opublikowała 14 zbiorów opowiadań.

Pisarka chorowała na Alzheimera, ostatnie lata spędzała w domu, w którym opiekowała się nią córka.

Munro uważana jest za jedną z najznamienitszych współczesnych autorek krótkich form prozatorskich. Thomas Tausky w biograficznym eseju Alice Munro. Biocritical Essay napisał: Uznawana za najlepszą kanadyjską autorkę noweli i opowiadań, Alice Munro systematycznie tworzy dzieła, w których dokładny opis relacji społecznych i głęboki rys psychologiczny łączą się z bezbłędnym instynktem używania właściwej formy ekspresji”. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części prowincji Ontario i często obraca się wobec z pozoru trywialnych i codziennych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterowie tych opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza literackiego heroizmu.

Książki Munro przetłumaczono na ponad 20 języków, a jej twórczość wyróżniono wieloma nagrodami literackimi, tak w Kanadzie, jak i innych krajach. W Polsce ukazało się kilka jej książek: Taniec szczęśliwych cieni, Kocha, lubi, szanuje..., Uciekinierka, Widok z Castle Rock, Zbyt wiele szczęścia i Drogie życie.

W 2009 przyznano jej prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej, a w 2013 Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

(źródło Wikipedia, Instytut Książki)

Dodaj komentarz