Rynek wydawniczy

Małgorzata Lebda i Michał Rusinek z Literacką Nagrodą Wielkopolskich Czytelników

Małgorzata Lebda, Michał Rusinek oraz Joanna Rusinek to zwycięzcy pierwszej edycji nagrody, którą współtworzą wielkopolscy czytelnicy. Wręczenie wyróżnień odbyło się w 16 maja w Auli Artis w Poznaniu podczas uroczystej gali zorganizowanej w ramach obchodów Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Spotkanie było też okazją do uhonorowania osób i miejsc szczególnie zasłużonych dla bibliotekarstwa, które przyczyniają się do promowania czytelnictwa i kultury w Wielkopolsce.

Biblioteki stały się ważnymi centrami rozwoju społecznego. W ciągu ostatnich trzydziestu lat w tym zakresie nastąpił ogromny postęp. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy budżetu państwa i Unii Europejskiej. Jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego staramy się wspierać samorządy lokalne, m.in. przekazując środki unijne na instytucje kultury. Robimy to także przez nasz wielkopolski, dość nowatorski program Kulisy kultury, którego celem jest modernizacja i wyposażenie małych placówek kultury – powiedział podczas gali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Zwracając się do zgromadzonych Marszałek dodał także: Spotkanie z okazji Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek jest okazją, by podziękować za to, co robicie dla wielkopolskiej społeczności.

Małgorzata Grupińska-Bis, Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zauważyła z kolei: Wielkopolskie biblioteki są świetne i znakomicie realizują swoją misję. Wszystko wskazuje na to, że czytanie znowu zaczęło być modne i nastał czas dla bibliotek!  

Nominowanych do pierwszej edycji nagrody zostało łącznie 10 książek w dwóch kategoriach: „literatura dla dorosłych” oraz „literatura dla dzieci i młodzieży”. Na ich wybór decydujący wpływ mieli czytelnicy, będący członkami klubów książki działających przy wielkopolskich bibliotekach.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników w kategorii „literatura dla dorosłych” powędrowała do Małgorzaty Lebdy za książkę Łakome. W kategorii „literatura dla dzieci” wyróżniona została książka Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek. 

Łakome Małgorzaty Lebdy to prozatorski debiut cenionej poetki. Książka podejmuje ważne współczesne tematy, takie jak choroby, przemiany krajobrazu czy śmierci. Powieść Małgorzaty Lebdy charakteryzuje się oszczędnym językiem, oddziałującym na czytelnika na wielu poziomach.

Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci to opowieść o pochodzącej z Wielkopolski noblistce. Ukazane jest w niej dzieciństwo, młodość i dojrzałe lata poetki. Tekst dopełniają ilustracje inspirowane kolażami Wisławy Szymborskiej.

Pozostali nominowani do I edycji Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników:

W  kategorii „literatura dla dorosłych”:
• Emilia Dłużewska Jak płakać w miejscach publicznych
• Mikołaj Grynberg Jezus umarł w Polsce
• Joanna Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Wydawnictwo Marginesy
• Jakub Małecki Sąsiednie kolory

W kategorii „literatura dla dzieci i młodzieży”:
• Adam Mirek Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą
• Artur Gębka, Agata Dudek Butelka taty
• Tomasz Samojlik, Adam Wajrak Detektyw Wróbel i złamane pióro
• Łukasz Wierzbicki, Marianna Oklejak Co hrabia porabia? Listy spod góry Kościuszki

Zwycięzcy Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników otrzymają nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł, a każda z nominowanych książek otrzyma wyróżnienie w wysokości 3 tys. zł.

Podczas wieczoru spośród bibliotek, które zgłosiły listę nominowanych do nagrody książek, wylosowano z pomocą publiczności również 10 nagród po 3 tys. zł – dzięki nim biblioteki w regionie wzbogacą swoje zbiory o nowości wydawnicze.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest wspólną inicjatywą Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Nagroda ma wyróżniać autorów, których twórczość szczególnie doceniają mieszkańcy naszego regionu. 


Podczas uroczystości uhonorowano też osoby i miejsc szczególnie zasłużone dla bibliotekarstwa, które przyczyniają się do promowania czytelnictwa i kultury w Wielkopolsce. Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” wręczył wyróżnionym osobiście Marszałek Marek Woźniak wraz z Małgorzatą Grupińska-Bis, Dyrektorką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. „Za pasję kreowania pięknej przestrzeni na kontakt czytelnika z książką” otrzymała ją Agnieszka Borkiewicz, Dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, „za niestrudzone pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu” – Małgorzata Halber, Dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego.

Wyróżnione zostały również wielkopolskie biblioteki. Nagrodę i tytuł Templum Libri „Świątynia Księgi” otrzymały: Gminna Biblioteka Publiczna im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Bonawentury Graszyńskiego w Murowanej Goślinie, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów.

Wieczór zakończył się koncertem Janusza Radka z zespołem, w trakcie którego Grupa Liquidacje zaprezentowała performens „Liquid Light show”.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników to wspólna inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

(info i fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu)

Dodaj komentarz