Rynek wydawniczy

W Poznaniu rusza Festiwal Fabuły

We wtorek  21 maja w Poznaniu rusza Festiwal Fabuły. Tematem przewodnim wydarzenia będzie jak najszerzej ujęta polska tożsamość. W tym roku Festiwal odbywa się już po raz szósty.

Organizatorzy zapewniają, że podczas festiwalowych wydarzeń znajdzie się miejsce na dyskusje zarówno o „zwrocie ludowym”, wydarzeniach potranformacyjnych, jak również o przepisywaniu biografii na nowo i tożsamościach queerowych.

W ramach festiwalu odbędą się spotkania z: Grzegorzem Bogdałem („Idzie tu wielki chłopak”), Wiktorią Bieżuńską („Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”), Sylwią Chwedorczuk („Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”), Marcinem Oskarem Czarnikiem („Misterium”), Olgą Górską („Nie wszyscy pójdziemy do raju”), Marią Halber („Strużki”), Anouk Herman („Nigdy nie będziesz szło samo”), Maciejem Jakubowiakiem („Hanka. Opowieść o awansie”), Barbarą Klicką („Reneta”), Małgorzatą Lebdą („Łakome”), Emilią Padoł („Rodziewiczówna. Gorąca dusza”), Jackiem Świdzińskim („Festiwal”), Ishbel Szatrawską („Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”), Lucie Faulerovą („Śmierteńka”), Anną Wakulik („Błąd wewnętrzny”), Maliną Prześlugą („To mogło być śmieszne, ale nie było”), Bereniką Kołomycką, Filipem Myszkowskim, Łukaszem Barysem, Moniką Borys („Polski bajer. Disco polo i lata 90.”), Kacprem Pobłockim („Chamstwo”) i Dorotą Kotas („Czerwony młoteczek”).

Pierwsza edycja Festiwalu Fabuły została zorganizowana w 2014 roku (festiwal odbywa się co dwa lata). Jego kuratorem jest dr Marcin Jaworski (UAM).
 Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Co dwa lata zapraszamy do ZAMKU autorów najciekawszych i najważniejszych według nas książek prozatorskich wydawanych w Polsce; przedstawicieli różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów. Chcemy posłuchać dobrze opowiedzianych historii, ale też zapytać co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Pytając o literaturę, pytamy również o politykę i przemiany społeczne, stare problemy filozoficzne i nowe idee – czytamy na stronie Festiwalu.

W tym roku szósty Festiwal Fabuły przeplata się z dziesiątą edycją Poznańskiej Nagrody Literackiej. Spotkamy się nie tylko z osobami nominowanymi i nagrodzonymi w tym roku, ale także sprawdzimy, co słychać u wyróżnionych w latach poprzednich.

A oto pełen program…

Dodaj komentarz