Targi w Polsce Targi, festiwale

Pierwszy dzień Festiwalu Książki w Opolu za nami 

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, europosłanka Danuta Jazłowiecka, dyrektor Biblioteki Miejskiej Marcin Duda, w w imieniu Fundacji Fabryka Inspiracji Judyta Gralka oraz prezes Opolgrafu Bartosz Mazurkiewicz otworzyli w piątkowy poranek 7 czerwca kolejną edycję Festiwalu Książki w Opolu.

To wyjątkowe wydarzenie, o ogromnej skali, nieporównywalne do pierwszych edycji  – powiedział prezydent Opola. – Gratuluję Fundacji Fabryka Inspiracje pomysłu i determinacji w działaniu. Zachęcam do czytania książek. Żaden film i teatr nie zrekompensują tego, co one dają. Cieszę się, że miasto Opole może partycypować w tym przedsięwzięciu, mającym dziś już znaczenie ogólnokrajowe.

Europosłanka Danuta Jazłowiecka przywitała dzieci, oczekujące na spotkanie z Grzegorzem Kasdepke. Na jej pytanie, czy czytają książki i lubią czytać, dzieci chórem odpowiedziały, że “tak”. D. Jazłowiecka życzyła im masy kupionych książek, które odkryją przed nimi cały świat.

Judyta Gralka podziękowała wszystkim, kto przyczynił się do zorganizowania tegorocznego Festiwalu, podkreśliła, że to jego największa z dotychczasowych edycji i bierze w niej udział ponad 120 wystawców – to rekord.

Już pierwszego dnia opolanie i goście miasta tłumnie docierali na Plac Wolności, na którym rozgrywają się główne wydarzenia Festiwalu. Swoje książki podpisywali pierwsi autorzy, wśród nich Tomasz Raczek, autorki literatury Young Adult.

Na największe zainteresowanie Festiwalem jego organizatorzy liczą w sobotę i niedzielę.

Jak wydawcom minął pierwszy dzień? Sprzedaż trochę gorsza niż w roku ubiegłym, ale to początek Festiwalu i nie ma co narzekać. Być może ma no to wpływ nieco inna organizacja ruchu do Placu Wolności – jedna z ulic jest zamknięta – to opinia wiceprezesa Grupy Publicat Michała Steckiego.

Tak naprawdę sprzedawaliśmy książki przez trzy godziny. Zobaczymy co będzie dalej. Ale jestem dobrej myśli – to zdanie wydawcy z Radomia Roberta Stępienia, właściciela Wydawnictwa Lucky.

Wśród gości pierwszego dnia festiwalu szwedzka autorka Malin Stehn, która przyjechała do Polski promować swoją książkę Kruche szczęście (Wydawnictwo Sonia Draga).

(info. i fot. ap)


Dodaj komentarz