Do niedzieli 9 czerwca (włącznie) mieszkańcy Wrocławia mogą poznawać to, co w polskiej literaturze kryminalnej najlepsze. W środę 5 czerwca ruszyła kolejna, już 21., edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (MFK). W programie spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, dyskusje i wykłady poświęcone literaturze i kryminalistyce oraz przyznanie Nagrody Wielkiego.
W imprezie biorą udział autorzy tego gatunku z Polski i zagranicy. „W tym roku festiwal odwiedzą Jeffery Deaver – »ojciec« Lincolna Rhyme’a, A.J. Finn, którego debiutancka „Kobieta w oknie” wywołała spore zamieszanie w literackim świecie oraz – prosto zza naszej południowej granicy – Michal Sykora” – podkreśliła Ewa Dąbrowska z biura prasowego festiwalu.
Odbędą się również spotkania wokół książkowych premier Wojciecha Chmielarza, Katarzyny Gacek, Izabeli Janiszewskiej, Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, Julii Łapińskiej, Roberta Małeckiego i Jędrzeja Pasierskiego.
Autorzy kryminałów wezmą udział również w dyskusjach poświęconych temu gatunkowi literackiemu. Zaplanowano też blok wykładów z obszarów literatury i kryminalistyki.
Większość spotkań odbywa się w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro).
Stałym elementem wrocławskiego festiwalu jest gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w ubiegłym roku. O nagrodę powalczy w tym roku siedem powieści:
- Półmistrz Mariusza Czubaja,
- Małomiasteczkowy Tomasza Duszyńskiego
- Gangway Grzegorza Dziedzica,
- Czarny poniedziałek Agnieszki Gracy,
- Wisząca małpa Juliusza Machulskiego,
- Kat Anny Potyry
- Milczenie Marka Stelara.
Nazwisko zdobywcy tegorocznej nagrody zostanie ogłoszone w czasie gali, która odbędzie się w sobotę. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
Zobacz program 21. MFK.
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.