Graficy/ilustratorzy Promocje książek

OKO na książkę – Konkurs PTWK “Najpiękniejsze polskie książki”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, we współpracy z Fundacją Muzeum Ilustracji, zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu „OKO na książkę”. Tematem spotkania będzie Konkurs PTWK Najpiękniejsze polskie książki.


18 czerwca 2024 r. (wtorek) o godzinie 17.30 w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42.
Gościnią spotkania będzie Magdalena Frankowska. Rozmowę poprowadzi Maja Sitkiewicz.

Wstęp wolny.


„Najpiękniejsze Polskie Książki” to nazwa konkursu organizowanego od 1957 roku przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Ma on na celu promowanie wysokiego poziomu edytorskiego polskich książek w kraju i na świecie. Publikacje nagrodzone i wyróżnione w konkursie biorą udział w międzynarodowych wydarzeniach, takich jak „Best Book Design from all over the World” w Lipsku. Konkurs PTWK cieszy się coraz większym zainteresowaniem, m.in. pod względem liczby zgłoszeń. W maju 2024 roku odbyła się 64. edycja tego prestiżowego wydarzenia. O jego historii i teraźniejszości, kryteriach oceny oraz wybranych wyróżnionych książkach opowie Magdalena Frankowska – komisarka konkursu, projektantka graficzna.

Magdalena Frankowska – projektantka, artystka wizualna, kuratorka. Współzałożycielka Fontarte, studia projektowo-artystycznego działającego od 2004 roku. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu komunikacji w Instytucie Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Wykładowczyni historii projektowania graficznego na podyplomowych studiach z historii sztuki i współczesnej kultury wizualnej w Instytucie Sztuki PAN. Współautorka (wraz z Arturem Frankowskim) monografii Henryka Berlewiego, prekursora typografii funkcjonalnej („Berlewi”, Czysty Warsztat, Gdańsk 2009). Kuratorka cyklu wystaw nowoczesnego projektowania graficznego: „Eye on Poland” w Chinach, Japonii, Korei Południowej i Brazylii (2010–2017) oraz „Enfant terrible. La nouvelle affiche polonaise” w Brukseli (2013) i „Cartel PL” w Boliwii (2013). Pokazywała także edycje „Najpiękniejszych Książek Szwajcarii” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008) i w ramach Łódź Design Festival (2009) oraz w galerii Piktogram (2013 i 2014). Członkini zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w latach 2007–2011 oraz Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (2012–2017). Komisarka konkursu PTWK „Najpiękniejsze Polskie Książki” (od 2022 roku), członkini zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (od 2023).

Maja Sitkiewicz – dziennikarka i redaktorka. Fanka polskiej ilustracji i książek dla dzieci. Zawodowo związana z portalami Ładne Bebe i Gdańsk Miasto Literatury oraz wydawnictwem Bernardinum. Autorka cyklu rozmów z trójmiejskimi ilustratorkami i projektantkami graficznymi. Mieszka w Gdańsku.


„OKO na książkę” — to hasło cyklu spotkań: rozmów, prelekcji bądź dyskusji, do których zapraszamy artystów i artystki zajmujących się sztuką książki, w szczególności takimi dziedzinami jak projektowanie, grafika użytkowa, ilustracja, typografia, oraz przedstawicieli wydawnictw, dla których istotą pracy jest tworzenie pięknych książek. Zależy nam na wskazaniu czytelnikom roli projektowania graficznego w odbiorze estetycznym literatury, a także przedstawieniu sylwetek i dorobku poszczególnych artystek i artystów oraz przybliżeniu tajników procesu twórczego.

Organizatorzy: WiMBP, Fundacja Muzeum Ilustracji
Partnerzy spotkania: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Gdańsk – Miasto Literatury, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Koncepcja cyklu spotkań: Aleksandra Sobczak
Projekt graficzny: Małgorzata „Ryba” Rybicka

FB: https://bit.ly/OKOnaksiazke_4

(info Muzeum Ilustracji)

Dodaj komentarz