Targi w Polsce Targi, festiwale

Festiwal Książki w Opolu za nami 

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, europosłanka Danuta Jazłowiecka, dyrektor Biblioteki Miejskiej Marcin Duda, w imieniu Fundacji Fabryka Inspiracji Judyta Gralka oraz prezes Opolgrafu Bartosz Mazurkiewicz otworzyli w piątkowy poranek 7 czerwca kolejną edycję Festiwalu Książki w Opolu. Trzydniowe spotkanie opolan z książką przyciągnęło prawdziwe tłumy.

To wyjątkowe wydarzenie, o ogromnej skali, nieporównywalne do pierwszych edycji  – powiedział prezydent Opola. – Gratuluję Fundacji Fabryka Inspiracji pomysłu i determinacji w działaniu. Zachęcam do czytania książek. Żaden film i teatr nie zrekompensują tego, co one dają. Cieszę się, że miasto Opole może partycypować w tym przedsięwzięciu, mającym dziś już znaczenie ogólnokrajowe.

Europosłanka Danuta Jazłowiecka przywitała dzieci, oczekujące na spotkanie z Grzegorzem Kasdepke. Na jej pytanie, czy czytają książki i lubią czytać, dzieci chórem odpowiedziały, że “tak”. D. Jazłowiecka życzyła im masy kupionych książek, które odkryją przed nimi cały świat.

Judyta Gralka podziękowała wszystkim, kto przyczynił się do zorganizowania tegorocznego Festiwalu, podkreśliła, że to jego największa z dotychczasowych edycji i bierze w niej udział ponad 120 wystawców – to rekord.

Już pierwszego dnia opolanie i goście miasta tłumnie docierali na Plac Wolności, na którym rozgrywają się główne wydarzenia Festiwalu. Swoje książki podpisywali pierwsi autorzy, wśród nich Tomasz Raczek, autorki literatury Young Adult. Wśród gości festiwalu szwedzka autorka Malin Stehn, która przyjechała do Polski promować swoją książkę Kruche szczęście (Wydawnictwo Sonia Draga).

Kolejne dni, to prawdziwy “zalew” czytelników. Pogoda aż za bardzo dopisała. W rozstawionych na Placu Wolności namiotach duchota i upał trudny do wytrzymania. Wygrywają ci, którzy maja swe stoiska w cieniu. Czytelnikom to nie przeszkadza. Na spotkaniach z autorami na scenie głównej po kilkaset osób, gorzej na wydarzeniach w Bibliotece Miejskiej – tam po 8-10. Rekord pod względem frekwencji czytelników pobiło chyba spotkanie z Remigiuszem Mrozem – czym się chwalił mistrz polskiego kryminału? – między innymi sprzedażą ponad 10 mln swych książek. Gorzej pewnie sprzedają się wiersze Urszuli Honek – na spotkanie z tegoroczną nominowaną do Międzynarodowej Nagrody Bookera przybyło zaledwie kilka osób. Ale widocznie tak wygląda w Polsce zainteresowanie poezją…

Największym zainteresowaniem czytelników-gości festiwalu cieszyło się niedzielne spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą.Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, a partnerem strategicznym Miasto Opole.

(info. i fot. ap)


Dodaj komentarz