Targi, festiwale

Od 14 czerwca Pyrkon – największy festiwal fantastyki w tej części Europy`

Wg organizatorów rozpoczynającego się dziś w Poznaniu festiwalu fantastyki Pyrkon to największe w tej części Europy tego typu wydarzenie. W trzydniowej imprezie weźmie udział nawet ponad 50 tys. uczestników.

Impreza tradycyjnie przeprowadzana jest na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jej organizatorem jest Klub Fantastyki „Druga Era” przy wsparciu Miasta Poznań,  Grupy MTP oraz grupy około tysiąca wolontariuszy.

Magnesem przyciągającym każdego roku wiele osób jest grono zapraszanych gości ze świata, w tym także popularnych aktorów i uznanych twórców. W tym roku do Poznania przyjadą m.in. Miranda Otto, australijska aktorka znana przede wszystkim z roli księżniczki Eowiny z serii „Władca Pierścieni”, oraz Kevin McNally, aktor pamiętany z roli pirata Gibbsa z serii „Piraci z Karaibów”. W sumie na imprezie ma się pojawić ponad 200 gości: autorów, aktorów, twórców, a także przedstawicieli świata nauki.

Znacząca część gości zaproszonych na Pyrkon to autorzy książek i twórcy komiksów. W tym roku w Poznaniu pojawią się m.in. Siri Pettersen, Brent Weeks, Jarosław Grzędowicz, Elżbieta Cherezińska czy David Lloyd. Tegoroczną nowością festiwalu będzie strefa fanów „Star Wars”. Miłośnicy „Gwiezdnych wojen” spotkają np. Joonasa Suotamo, który w najnowszych odsłonach wcielał się w rolę Chewbakki.

Każdego roku podczas Pyrkonu w całym Poznaniu spotkać można cosplayerów, osoby przebrane za księżniczki, rycerzy, magów czy postacie ze „Star Wars”. Współorganizatorka Pyrkonu Laura „Asgardian Fraud” Czerwinski powiedziała PAP, że dla wielu cosplayerów punktem honoru jest przygotowanie na każdą dużą imprezę nowego stroju. Przyznała, że w ostatnich latach także w Polsce coraz łatwiej jest zdobyć materiały potrzebne do jego wykonania.

Na Pyrkonie działać będzie wypożyczalnia kostiumów i fotostudio cosplayowe. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na najlepszy projekt.

W programie Pyrkonu znalazło się wiele wydarzeń muzycznych. Zagrają m.in. Nocny Kochanek, japoński zespół Burnout Syndromes czy zespół Jeremiah Kane. Specjalny koncert utworów kojarzonych z produkcjami SF przygotowuje Orkiestra Miasta Poznania przy MPK.

Podczas festiwalu na MTP staną stoiska ponad 300 wystawców mających w asortymencie m.in. gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby.

Organizator Pyrkonu, stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”, organizacja non profit, zrzesza entuzjastów literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Klub organizuje także sesje RPG, spotkania z grami planszowymi oraz dyskusje literackie. Tworzy go ponad 70 członków i sympatyków.

(źródło: wg PAP)

Dodaj komentarz