Rynek wydawniczy

“Festiwal Dzieje Się” w Nowej Rudzie

W poniedziałek 17 czerwca, w Nowej Rudzie ruszył “Festiwal Dzieje Się”. Festiwal potrwa przez siedem dni i to już druga jego edycja. W programie happeningi, wystawy, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, prezentacje. Spotkania są zaplanowane w różnych miejscach Nowej Rudy i okolic – w parkach, na placach, deptakach, w galerii, w kinie.

Wydarzenie nawiązuje do tradycji noworudzkiego Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych z lat 70 tych XX wieku i opiera się na inicjowaniu do działania mieszkańców oraz samorządów lokalnych z całego regionu. 

Misją festiwalu jest promowanie regionu i integracja społeczności lokalnych poprzez kulturę. W oparciu o tradycje oraz nowe technologie kreujemy płaszczyznę współpracy dla samorządów, przyjaciół regionu, artystów, twórców i miłośników sztuki, nauki i kultury, którzy chcą podzielić się swoimi dziełami i doświadczeniami z turystami i mieszkańcami miasta oraz okolic – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Podczas Festiwalu m. in. Debata Oksfordzka pt. „Nie ma równości bez różnorodności”, piknik czytelniczy, Turniej Gier Komputerowych, Dyskusyjny Klub Filmowy, Jarmark Świętojański i Korowód Świętojański, Koci Korowód przedszkolaków, animacje dla dzieci.

W planie spotkania autorskie z pisarkami: Anetą Prymaką-Oniszk, Weroniką Dobrzyniecką, Ładą Ponikowską i Martą Zilbert, tłumaczką Justyną Czechowską a także pokazy teatralnych spektakli, m.in. TEATRU DRAMATYCZNEGO IM. J SZANIAWSKIEGO w Wałbrzychu czy teatru TERMINUS A QUO (spektakle plenerowe).

Nie zabraknie również muzycznych wrażeń, które zapewnią podczas koncertów zespoły PÓKI CO, NA SKRZYDŁACH, DIMoN, OBIEREK, MUZYKUNY a także indywidualni lokalni artyści.

Organizatorami Festiwalu są: Społeczny Komitet Organizacyjny Festiwalu Dzieje Się, Fundacja Projekt: Kultura, Beata Kłossowska-Tyszka, Kamil Biniek i Jarosław Augiewicz.

Dodaj komentarz