Wystawy

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na finisaż wystawy „My Europianie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”

Wystawa została zorganizowana z okazji 455. rocznicy uchwalenia Unii Lubelskiej i 20. rocznicy wstąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej. Można na niej obejrzeć m. in. miniaturę – kopię rzeźby pomnika Unii Lubelskiej, miedzioryt – portret króla Zygmunta Augusta, portret patrona Lublina – Św. Antoniego, portret papieża Jana Pawła II, cykl 8 rzeźb z brązu pt. Sybille Europejskiej Solidarności o nazwach: Eroica, Roma, Bruksela, Cracovia, Polonia, Europa, Misericordia i Spes.


Wystawa, starannie przygotowana przez znanego kolekcjonera Jana Sęka – Prezesa Fundacji Willa Polonia, jest nie tylko hołdem dla historycznego zjednoczenia Polski i Litwy w Unii Lubelskiej z 1569 roku, ale również głęboką refleksją nad dwudziestoleciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przedstawia ona bogate tło historyczne i kulturowe, ukazując, jak współczesne dążenia do integracji europejskiej mają swoje korzenie w dawnych ideach jedności i współpracy narodów.

Wystawie towarzyszy wyjątkowy katalog, który jest nie tylko przewodnikiem po ekspozycji, ale również cennym źródłem wiedzy o korzeniach zjednoczonej Europy. Bogato ilustrowana publikacja zawiera eseje oraz artykuły, które pogłębiają tematykę wystawy i pozwalają na pełniejsze zrozumienie prezentowanych treści.

25 czerwca 2024 r., godz. 11.00
Muzeum Niepodległości
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
00-240 Warszawa

(info Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Dodaj komentarz