Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Laureaci Nagrody PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2023 r.

W tym roku, już po raz siódmy, nagrodzono autorów najlepszych prac w dotychczasowych kategoriach:  literatura naukowa, literatura popularnonaukowa i beletrystyka oraz literatura dotycząca miasta Poznania.


Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja najważniejszych publikacji, które podejmują tematy związane z Wielkopolską, oraz propagowanie czytelnictwa i popularyzację wiedzy o regionie.

W kategorii literatura naukowa nagrodę otrzymał Daniel Mikulski autor monografii pt. Krajobraz folwarczny ziemi średzkiej w środkowej Wielkopolsce. Analiza i ocena zmienności krajobrazu w kontekście roli i znaczenia dawnych majątków ziemskich, wydanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa,

W kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka nagrodę otrzymał Marek Hendrykowski autor publikacji pt. Wiwat! Saga wielkopolska 1870-1920, wydanej przez Dom Wydawniczy REBIS.

W kategorii literatura dotycząca miasta Poznania nagrodę przyznano publikacji pt. Poznańskie Winiary 1939-1945. Losy winiarczyków, autorstwa Zofii Leitgeber i Katarzyny Stelmachowskiej wydanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Nagrody wręczył prezes PTPN, prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 Uroczystości towarzyszyła wystawa książek zgłoszonych do Konkursu.

 Partnerem tegorocznego Konkursu jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.


(info PTPN)

Dodaj komentarz