Wystawy

Wystawa o Czesławie Miłoszu w Senacie RP

26 czerwca w holu Senatu RP otwarta została wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi.

Wystawę “Nie ma we mnie czarodziejstwa słów” otworzyła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a zorganizowano ją przy współpracy z Wydawnictwem Znak z okazji uchwalenia przez Senat RP roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza. Marszałek wyraziła nadzieję, że młodzież, która tak licznie odwiedza Senat i Sejm, chociaż na chwilę zatrzyma się i zapozna z tą ekspozycją. Czytajmy poezje, czytajmy Miłosza, myślmy! – zachęcała marszałek Senatu.

Przewodniczący Komisji Kultury i Środków przekazu Jerzy Fedorowicz odczytał wiersz Piosenka o końcu świata. Karolina Bruchnicka zaprezentowała wiersz Przedmowa z tomu Ocalenie. Inicjatorka wystawy senator Halina Bieda wspominała, że w jej młodości Czesław Miłosz był poetą zakazanym, nie wolno było się o nim się uczyć i nie wolno było czytać jego poezji. Dodała, że zmieniło się to dopiero, gdy w 1980 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Rafał Grupiński oraz senatorowie, m. in. Ryszard Bober, Agnieszka Gorgoń-Komor, Tomasz Grodzki, Joanna Sekuła, Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, Waldemar Witkowski, parlamentarzyści i samorządowcy. Obecna była Szefowa Kancelarii Senatu, minister Ewa Polkowska.

Czesław Miłosz był poetą, prozaikiem, eseistą, historykiem literatury, tłumaczem, dyplomatą. W latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał tytuł profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Spoczywa w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Uznawany jest za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.
(źródło: senat.gov.pl, fot. Kancelaria Senatu, Tomasz Paczos)

Dodaj komentarz