Festiwale literackie Kiermasze książek

Zakończyła się czwarta podróż kieleckim „Pociągiem do literatury”

W Kielcach zakończył się „Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”. Myślą przewodnią literackiego święta, odbywającego się od 6 do 22 września, były „Granice”. Atmosfera wydarzenia, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy, była gorąca. Wszystko za sprawą festiwalowych gości, spotkań, podejmowanych tematów i słonecznej pogody. Tematyka spotkań była różnorodna: literatura, sztuka czytania i pisania, historia, polityka, ekologia, kobiety

Podczas pierwszej części Festiwalu, która trwała przez trzy dni w samym centrum Kielc, o swoich najnowszych książkach opowiadali utytułowani autorzy, znani w Polsce i na świecie: Jakub Małecki („Korowód”), dr Jacek Bartosiak (“Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoja matkę”), Katarzyna Bonda („Krew w piach”), Marcin Szczygielski („Antosia w bezkresie”, „Zbójeckie nasienie”), Ałbena Grabowska („Odlecieć jak najdalej”, „Hej, pytania”), Marcin Kydryński („Siesta. Miniatury muzyczne”). O kobietach w Sejmie, polityce i literaturze rozmawiali: Katarzyna Kolenda-Zaleska, Manuela Gretkowska i Radomir Wit. Dużą dawkę humoru zaserwował publiczności rysownik i satyryk Andrzej Mleczko. Podczas salonu poetyckiego “Zapatrzeni w słowa” swoje wiersze czytali przedstawiciele różnych grup literackich z województwa świętokrzyskiego, a na zakończenie wieczoru Anna Przybysz i zespół Triodeon zabrali wszystkich w podróż po świecie międzywojennych szlagierów.

150 rocznica urodzin Jerzego Żuławskiego, prekursora polskiej literatury fantastycznonaukowej, stała się okazją do dyskusji, w której wzięli udział znawcy jego twórczości: Zbigniew Brzeziński, dr hab. Grzegorz Trębicki prof. UJK w Kielcach, dr Emmanuella Robak i Kamil Muzyka. Organizatorzy nie zapomnieli także o Narodowym Czytaniu „Kordiana”, w które włączyli się m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Kielce, dziennikarze. Prelekcję o korzyściach płynących z czytania książek i pisania ręcznego wygłosiły Karolina Gorzkowska, twórczyni kampanii Wypisz Wyczytaj, a także Sylwia Posiadała, która zaprosiła chętnych na warsztaty z kaligrafii współczesnej. Na temat „Magii komiksu” z pasją opowiadali Przemysław Krystian, Katarzyna Surówka i Michał Traczyk. Refleksjami na temat wpływu naszych modowych wyborów na przyszłość planety podzieliły się Barbara Wybacz i Agata Suchodolska-Maliszewska z Fundacji Play Sustain.

Dla osób kreatywnych przygotowano warsztaty z book foldingu, tworzenia komiksów, a także warsztaty przyrodnicze. Młodsi i starsi miłośnicy czytania mogli wybrać coś dla siebie na kiermaszu książek, podczas którego swoją ofertę proponowali wydawcy i księgarze z całej Polski, a także na stoisku bookcrossingowym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Pilotażową akcję elektronicznego zapisu do biblioteki przeprowadziła dla mieszkańców Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nowy partner wydarzenia. Ci zaś, którzy lubią pożerać nie tylko książki, spędzili miło czas w Parku Miejskim na śniadaniu na trawie. Towarzyszyło mu spotkanie autorskie z Moniką Pastuszko („Matka Polka sika w krzakach”) i warsztaty ekologiczne. Podczas Festiwalu wręczono także nagrody laureatom konkursów „Herlingowa Rolka” i IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Drugą część Festiwalu wypełniły spotkania edukacyjne, których przygotowanie spoczęło na Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Zaproponowano debatę „Przebity światłem. Herling-Wierzyński. Miejsce pisarza – miejsce poety” z udziałem prof. Tadeusza Sucharskiego i prof. Wacława Lewandowskiego, „Lekcje z Herlinga” i spacery literackie dla uczniów kieleckich szkół, spacer dla pensjonariuszy DPS-u „Okolice starszego kolegi – śladami Stefana Żeromskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz ich dzieł”, warsztaty „Polubić czytanie” dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju ,,Droga do Sukcesu”, warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Czytać albo nie czytać – oto jest pytanie” oraz warsztaty dla nauczycieli języka polskiego „Nie tylko TIK TOK. Jak zachęcić pokolenie Alfa do czytania lektur”.


Organizatorami kieleckiego festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Wzgórze Zamkowe. Finansowo festiwal wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kielce, a także liczni sponsorzy.

(info organizatora)

 


Dodaj komentarz