Festiwale literackie Targi, festiwale

„Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” – podsumowanie

„Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” skończył bieg. Po kieleckich torach pędził w dniach 1-11 września 2023 r. Zgromadził liczną rzeszę fanów literatury, dla których nie zabrakło różnych gatunków duchowej strawy – od spotkań autorskich, debat, warsztatów, spacerów po literackich Kielcach, śniadania na trawie, wieczorów z teatrem i poezją, aż po Targi Książki z udziałem wydawców z całej Polski. Podczas Festiwalu ogłoszono wyniki dwóch konkursów literackich – na opowiadanie i felieton, na które wpłynęło w sumie ponad 600 prac.


Miłośnicy kryminałów mieli niewątpliwą przyjemność spotkania z Markiem Krajewskim i Zygmuntem Miłoszewskim. „Portrety Kobiet” odsłoniły Grażyna Plebanek i Ewa Ewart, a receptę na to „Jak się starzeć bez godności” zdradziły Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. O trendach we współczesnej felietonistyce opowiadał redaktor naczelny Tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński, a o roli poezji w życiu człowieka laureat Nagrody Literackiej „Nike” Jerzy Jarniewicz. Na temat preferencji czytelniczych młodego pokolenia z dziennikarkami Klubu „Notabene” rozmawiał dramaturg i reżyser Paweł Sablik. Odbyła się także rywalizacja poetów – performerów o „Brulion Jerzego Jarniewicza oraz liryczny wieczór w towarzystwie świętokrzyskich twórców. Na temat prawdy, dobra i piękna dyskutowali prof. Wacław Lewandowski, prof. Tomasz Polański i Bruno Wojtasik. Wielu wzruszeń i okazji do śmiechu dostarczył widzom spektakl „Historia jednej znajomości” z udziałem Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego. Przemek Kossakowski podzielił się wiadomością o rozpoczęciu nowego etapu w swoim życiu. Znany dziennikarz i autor książek parę miesięcy temu skończył studium z pedagogiki specjalnej i oddał się całkowicie idei tworzenia przestrzeni dla osób niepełnosprawnych.

Festiwalowe warsztaty zachwyciły miłośników komiksów, pasjonatów teatru i przyrody. Pod okiem Piotra Durlika z Kieleckiej Ligi Komiksowej powstały wspaniałe ilustracje do komiksów, a Agata Sobota, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” przygotowała z dziećmi spektakl na podstawie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Wielką frajdą dla dzieci, młodzieży i dorosłych były spotkania z bieszczadzkim leśnikiem Kazimierzem Nóżką, znawcą owadów i pająków Arturem Sawickim oraz ilustratorem książek Drzewa i Pszczoły Piotrem Sochą. Miłośnicy zwierząt świetnie się bawili podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację WWF Polska, Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Kielcach. „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” przygotował Wojciech Mikołuszko, zaś podczas śniadania na trawie o problemach ze „znikającą” wodą i zmianach klimatycznych opowiadał Jan Mencwel.

Ostatnie festiwalowe dni wypełniły spotkania edukacyjne, w których wzięli udział uczniowie kieleckich szkół, w tym szkół specjalnych oraz pensjonariusze DPS-u. Wraz z przewodnikiem powędrowali „Śladami świętokrzyskich literatów”, wzięli udział w „Lekcjach z Herlinga” prowadzonych przez prof. Tadeusza Sucharskiego i warsztatach „Polubić czytanie”.

Trzecia podróż „Pociągiem do literatury” była niezwykle udana, także dzięki licznym partnerom i sponsorom. Organizatorzy już obmyślają plan kolejnej, która – według planu – ma być jeszcze bardziej fascynująca.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce.
(info MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach)

Dodaj komentarz