Z okazji czterechsetnej rocznicy urodzin Angelusa Silesiusa Rada Miejska Wrocławia ustanowiła rok 2024 Rokiem Anioła Ślązaka. W ramach projektu „Rok Anioła Ślązaka” finansowanego przez miasto Wrocław Ossolineum organizuje szereg wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie i spopularyzowanie wiedzy o Aniele Ślązaku (łac. Angelus Silesius), w tym między innymi prezentację starodruków poety ze zbiorów Ossolineum.
Na wystawie zaprezentowano siedem starych druków Angelusa Silesiusa z wyeksponowanymi unikatowymi oprawami, ozdobnymi stronami tytułowymi oraz dekoracyjnymi ilustracjami. Książki wydano w siedemnastym i osiemnastym wieku: w Nysie, Kłodzku, w Świdnicy, w Berlinie, w Oberammergau-Kempten; poruszają tematykę religijno-mistyczną. Obiekty są jednymi z najcenniejszych druków literatury barokowej w kolekcji Narodowej Biblioteki Ossolineum, w zbiorach Działu Starych Druków.
Angelus Silesius (Anioł Ślązak, Jan Scheffler) był niemieckim poetą dobry baroku, filozofem, lekarzem. Studiował medycynę oraz filozofię w Strasburgu, Lejdzie i Padwie. „Cherubinowy wędrowiec” (Kłodzko, 1675) – zbiór wierszy z dominującym motywem miłości i paradoksu – uznawany jest za arcydzieło w dorobku siedemnastowiecznego poety. Od urodzenia związany z Wrocławiem. Jego poezję tłumaczył na język polski między innymi Adam Mickiewicz.
Wystawa czynna od 10 października do 31 grudnia 2024.
(info ossolineum.pl)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.