Centrum Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zaprasza na promocję albumu pt. „Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego”

Kiedy

02/12/2019    
18:00 - 20:00

Gdzie

Mapa niedostępna

Bronisław Piłsudski przeszedł w swoim życiu fascynującą i tragiczną drogę. Niestety, w ojczyźnie – Polsce – jest mało znany, pozostaje w cieniu brata, Józefa Piłsudskiego. Był jednym z pionierów studiów etnograficznych. W badaniach wykorzystywał najnowsze osiągnięcia ówczesnej techniki. Przy pomocy fonografu Edisona na woskowych wałkach nagrywał muzykę, pieśni i podania Ajnów. Dzisiaj jedynie dzięki jego badaniom możemy poznać i odtworzyć język i kulturę Ajnów, stanowiące ważną część światowego dziedzictwa. Pobyt w Aj był również szczególny z uwagi na fakt, że to tutaj Bronisław Piłsudski ożenił się z Ajnką Czuchsammą. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci: syn Sukezo i córka Kiyo. Jak to się stało, że Piłsudski trafił na Daleki Wschód i co pchnęło go do badań nad Ajnami? Jakie sekrety skrywają zbiory petersburskiej „Kunstkamery”?

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć organizatorzy spotkania w trakcie dyskusji, do której przyczynkiem jest wydanie przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk „Kunstkamera” albumu Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego autorstwa Andrieja Sokołowa i Weroniki Bielajewej-Saczuk.

data: 2 grudnia 2019 (poniedziałek) godz. 18:00
miejsce: Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, III piętro (winda)


UCZESTNICY
Weronika Bielajewa-Saczuk, doktor, etnolożka i antropolożka, pracowała w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, od 2017 r. w Centrum Badań Arktycznych i Syberyjskich Instytutu Socjologicznego RAN w Petersburgu. Od 2001 r. prowadzi badania terenowe na terenie Buriacji, Kałmucji i Karelii.
Andriej Gołowniow, profesor, etnograf i antropolog, dyrektor Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk „Kunstkamera”, reżyser filmów dokumentalnych, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, dyrektor Rosyjskiego Festiwalu Filmów Antropologicznych.

Maciej Wyrwa, doktor historii, wschodoznawca, w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koordynator projektów m.in.: Losy obywateli Polski pod władzą sowiecką po 17 września 1939 r., „Operacja polska” NKWD. Ofiary, dokumenty, a także projektu poświęconego Bronisławowi Piłsudskiemu. Specjalizuje się w badaniach historii represji sowieckich wobec Polaków oraz problematyki pamięci historycznej.

Dodaj komentarz