Czytelnia POLIN online | prof. Jan Grabowski “Na posterunku”

Kiedy

09/06/2020    
19:30 - 20:30

Gdzie

Czytelnia POLIN online
Czytelnia POLIN online, Czytelnia POLIN online

Event Type

Mapa niedostępna

Gościem kolejnego spotkania w cyklu Czytelnia POLIN w świecie wirtualnym będzie prof. Jan Grabowski, autor wydanej w marcu br. książki Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów. Rozmowę z autorem poprowadzi dr Krzysztof Persak z Muzeum POLIN.

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. – pisze profesor Jan Grabowski.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Jan Grabowski – historyk specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem, profesor na Uniwersytecie Ottawy, współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W swojej pracy podejmuje m.in. temat roli Polaków w Zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej.

Krzysztof Persak – historyk, doktor nauk humanistycznych, badacz dziejów najnowszych Polski. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN, jest również pracownikiem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Wydawnictwo Czarne.

OGLĄDAJ

Dodaj komentarz