Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego: spotkanie on-line z Jackiem Ostrowskim

Kiedy

17/06/2020    
18:00 - 19:00

Gdzie

Facebook
Facebook, Facebook

Event Type

Mapa niedostępna

W środę 17 czerwca o godzinie 18.00 Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego zaprasza na spotkanie autorskie on-line z Jackiem Ostrowskim i promocję najnowszej książki „Świrus”, czwartej części bestsellerowej Serii z papugą. Spotkanie poprowadzi Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak, będzie transmitowane na FB.

Zuza Lewandowska to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury kryminalnej. Pani mecenas z charakterkiem, pali jak smok, pije, przeklina, dla swoich klientów gotowa jest jednak na wszystko. Nienawidzi komunistów i swoich współlokatorów, ale pod szorstką maską skrywa się też dobre serce, tylko pozornie nie szukające miłości. Mieszka przy ulicy Zduńskiej w Płocku z wyszczekaną papugą Zgagą i psem Borysem. W 2019 roku czytelnicy uznali, że Zuza jest najciekawszą postacią polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, a jej twórca został laureatem Czarnego Kapelusza na Poznańskim Festiwalu Kryminału GRANDA. Książki Jacka Ostrowskiego stanowiące kryminalny cykl („Paragraf 148”, „Czarny wdowiec”, „Sarkofag”), choć pełne makabrycznych zbrodni, urzekają poczuciem humoru i sentymentalną wycieczką po Płocku lat 70. Razem z bohaterką tropimy morderców, ale też „idziemy” na spacer po Tumskiej, Wieczorka, nad Wisłę czy do Petropolu. Klimat dawnych czasów przywołują również notatki służbowe kapitana Mariańskiego, funkcjonariusza MO.

W „Świrusie” klientem Zuzy Lewandowskiej zostaje Janek Paprocki, który cudem przeżywa katastrofę budowlaną. Gdy budzi się z amnezją w szpitalu, oświadcza, że kogoś zabił. Wskazuje miejsce ukrycia zwłok i broni. Mariański rusza z dochodzeniem, Zuza z obroną. Wkrótce wychodzą na jaw kolejne tajemnice, a Lewandowska stara się odkryć prawdę i odnaleźć sens w chaotycznych zeznaniach Janka. Gdy w sprawę zaczyna mieszać się sekretarz partii – Wiśniewski, oraz warszawski gangster – Turski, sytuacja komplikuje się z dnia na dzień coraz bardziej.

Jakie znaczenie ma w tym wszystkim zniknięcie ulubionego płockiego lekarza? Czy zaginione przed laty kosztowności w jakikolwiek sposób wiążą się ze sprawą? Czy zamknięty w zakładzie psychiatrycznym Paprocki odzyska pamięć zanim będzie za późno na rozwiązanie zagadki?

Niespodziewane zwroty akcji doprowadzą Zuzę Lewandowską do finału, którego nikt się nie spodziewa! (źródło: Skarpa Warszawska).

OGLĄDAJ

Dodaj komentarz