Wyd. Bosz zaprasza na promocję albumu ” „150 lat malarstwa polskiego”

Mapa niedostępna

Data/Czas
Date(s) - 12/12/2019
18:00 - 20:00

Lokalizacja
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Kategorie Nie Kategorie


Wydawnictwo BOSZ oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK  zapraszają na spotkanie promujące wydanie albumu „150 lat malarstwa polskiego” autorstwa Marii Anny Potockiej, które odbędzie się w czwartek,12 grudnia, o godzinie 18:00 w w sali audiowizualnej MOCAK-u.

 W spotkaniu udział wezmą: autorka – Maria Anna Potocka, projektant albumu – Władysław Pluta i wydawca – Bogdan Szymanik.
Moderacja – Grzegorz Jankowicz.

„150 lat malarstwa polskiego” autorstwa Marii Anny Potockiej to bogato ilustrowany zbiór blisko pięćdziesięciu esejów poświęconych najwybitniejszym polskim artystom od drugiej połowy XIX wieku do współczesności. Każdy z tekstów koncentruje się na wskazaniu esencji twórczości danego malarza – od zarysowania tła biograficznego, często przez analizę psychologiczną twórcy, po podsumowanie jego dorobku artystycznego. Rozważania wzbogacone są o interpretacje wybranych dzieł sztuki, które niejednokrotnie wykraczają poza oczywiste przesłanie, jakie niesie obraz. Jak zauważa autorka: „Właściwy sens sztuki zawiera się w twórcy. Dzieła są jedynie tropami, które pozwalają do tego źródła dotrzeć”. Maria Anna Potocka umożliwia czytelnikom wnikliwe i bardzo subiektywne spojrzenie na dorobek artystyczny wielu polskich malarzy, choćby Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika czy Leona Tarasewicza, tłumacząc, że indywidualne relacje z czyjąś sztuką i zgłębienie jej w osobisty sposób pozwalają każdemu odbiorcy przeistoczyć się niejako w artystę.

Dodaj komentarz