Zgłoszenia do nagrody im. Janusza Zajdla

Kiedy

31/03/2021    
00:00

Event Type

Od 1 lutego można zgłaszać książki do nagrody im. Janusza A. Zajdla – najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce. Nagrodę wyróżnia to, że zarówno o nominacjach, jak i o przyznaniu nagrody decydują czytelnicy.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2020 wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego formularza. Zgłaszać można po 5 ulubionych powieści i opowiadań fantastycznych, które ukazały się w 2020 roku.
Lista nominowanych utworów zostanie ogłoszona podczas specjalnego wydarzenia, które odbędzie się w trakcie tegorocznego Pyrkonu (2-4 lipca.

Przypominamy: w ubiegłym roku w kategorii powieść nagrodzono Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka, natomiast za najlepsze opowiadanie uznano tekst „Chomik” Marty Potockiej.

O nagrodzie
Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Laureatami nagrody byli między innymi: Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski czy Jarosław Grzędowicz. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w obu kategoriach, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy Polconu (lub konwentu w randze Polconu), dokonają wyboru Laureatów.

Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy na spotkaniu w Łodzi kluby ustaliły powołanie Nagrody Fandomu o nazwie Sfinks. Na początku 1985 r. w Świnoujściu ustalono, by nagrodę przyznawać na każdym Polconie. 8 czerwca 1985, w głosowaniu klubów, Nagrodę Sfinks za najlepszy polski utwór wydany w roku 1984 przyznano powieści Paradyzja Janusza A. Zajdla. Organizatorzy zaprosili autora na wręczenie Nagrody podczas pierwszego Polconu w Błażejewku (październik 1985). W związki ze śmiercią laureata (zmarł 19 lipca 1985 r.) nagrodę odebrała pani Jadwiga Zajdel w 1986 roku na Polconie w Katowicach. W wyniku obrad Komitetu Organizacyjnego Polconu zmieniono nazwę Nagrody Fandomu Sfinks na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, a patronat nad nagrodą objęła pani Jadwiga Zajdel. Od roku 1990 Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest drogą głosowania wszystkich uczestników Polconu w danym roku (przedtem w wyniku głosowania klubów), zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie. W 1991 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę w postaci statuetki (autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP) i dyplomu. Od roku 1992 Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.

(info organizatora)

Dodaj blok

Dodaj komentarz